Kıbrıs Rum Kesiminde Ekonomik Kriz

Kıbrıs Rum kesimde 11 Temmuz'da meydana gelen patlama sonrası zarar gören binalar (ANDREAS LAZAROU/AFP/Getty Images)

Kötüye giden Güney Kıbrıs Rum kesiminin ekonomisi 11 Temmuz’da meydana gelen patlamanın ardından daha da kötüleşti.

Güney Kıbrıs Rum kesiminde askeri bir üstte tutulan mühimmat yüklü bir gemide 11  Temmuz’da meydana gelen patlamalar sonucunda büyük hasar meydana geldi. Her yer savaş alanına dönerken 12 kişi hayatını kaybetti.

Rum kaynaklardan alınan bilgiye göre, alıkonulan gemide çok büyük miktarda barut ve patlayıcı bulunuyordu. Hava sıcaklığının gölgede 40 dereceyi geçmesi ve nem miktarının artması neticesinde konteynerlerdeki barut infilak etmiş ve patlama nedeniyle üs harabeye dönmüştü.

Meydana gelen patlama sonrasında Vasiliko’daki elektrik santralinin yanarak devre dışı kalmasının ardından Rum tarafında enerji krizi meydana geldi.

Patlama, zorda olan Rum ekonomisinin daha da kötü yönde etkilenmesine yol açtı.

Ekonominin kötü yönde gitmesi iş sahiplerinin ümitsizliğinin artmasına neden oldu. Fileleftheros gazetesi, eczanelerden mahalle bakkallarına kadar her yerde, çoğu zaman tüketicilerin sağlığını ve güvenliğini etkileyen sorunlar yaşandığını duyurdu.

Rum tarafındaki ekonomik faaliyet yelpazesinin her noktasındaki iş sahipleri ”olağanüstü hal durumunda bulunuyoruz” görüşünde birleşiyor. Habere göre, yaşanan enerji krizi nedeniyle gıda sektörü çöküyor, gıdalar buzluklarda bozuluyor, tonlarca sebze ve meyve çöpe gidiyor, tıbbi ilaçların elektrik kesintileri nedeniyle bozulması tehlikesi var ve tıbbi operasyonlar yarıda kalıyor.

11 Temmuz da meydana gelen patlama sonucu oluşan zararın yaklaşık olarak 3 milyar 100 milyon Euro olduğu düşünülüyor. Alithia gazetesi de bu durumun 1974’ten sonra en büyük ekonomik zarar olduğunu belirtti.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.