Kiev’de Peres’in Resmi Karşılama Törenine Yağmur Engeli

KİEV– Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gelen İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in resmi karşılama törenine,şiddetli rüzgar ve yağmur engel oldu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in daveti üzerine dün bu ülkeye gelen Peres, resmi temalarına bu sabah başladı. Şimon Peres ziyaretine meçhul asker ve Holodomor (Kıtlık) kurbanları anıtına çelenk koyarak başladı.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle planlanan resmi karşılama töreni iptal edildi. Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Şimon Peres’i köşkün kapısında karşıladı. Şiddetli rüzgar ve yağmur nedeniyle Yanukoviç ve Peres’in resmi karşılama törenlerini en alt seviyede yapılması hususunda anlaştığı bildirildi. Liderler el sıkıştıktan sonra baş başa görüşmelerin yapılacağı Cumhurbaşkanlığı İdaresi binasına geçti.

Peres, 26 Kasım’a kadar devam edecek resmi temasları çerçevesinde, Yanukoviç’in yanı sıra Meclis Başkanı Volodimir Litvin ile de görüşecek. İki ülke arasındaki ilişkilerin artırılmasını, siyaset, ekonomi ve teknoloji alanlarında işbirliğinin güçlendirilmesi konuları ele alınacak.

Peres ayrıca iki ülke arasındaki ticaretin artırılmasını amaçlayan “yatırımların korunması” anlaşmasını imzalayacak.

Yarın Peres, Yahudi cemaati ile bir araya gelecek ve daha sonra Yahudi okulunda öğrenciler ile buluşacak.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.