Kılıçdaroğlu 359 Bin Lira Daha Tazminata Mahkum Edildi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan ve yakınlarının Man Adası’na para gönderdiği iddiasıyla ilgili, iki günde ikinci kez tazminat ödemeye mahkum edildi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, partisinin 21 Kasım 2017 tarihindeki grup toplantısında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yakınlarının Man Adası’na para gönderdiğini söylemişti. İddialar üzerine Erdoğan ve yakınlarının açtığı 1.5 milyon TL’lik manevi tazminat davasında, mahkeme Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan ve yakınlarına 359 bin TL ödemesine karar vermişti.

Dava, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi’nin kararı usulden bozmasının ardından yeniden görüldü.

Anadolu 20. Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki duruşmaya davacı Erdoğan ve yakınlarının avukatı Ferah Yıldız, Erdoğan’ın dünürü Özdemir Bayraktar’ın avukatı Burçin Altan ile Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik katıldı.

Mahkeme hakimi, Çelik’in dilekçe sunarak, reddi hakim talebinde bulunduğunu, ancak bu talebin davayı uzatmaya yönelik olduğunu öne sürdü. Çelik ise reddi hakim taleplerinin devam ettiğini yineledi. Mahkeme, ret nedenlerinin oluşmadığını belirterek, talebi reddetti. Erdoğan ve yakınlarının avukatı Yıldız ve Bayraktar’ın avukatı ise, davanın kabulüne karar verilmesini istedi.

Çelik ise Kılıçdaroğlu’nun iddialarının gerçek olduğunu kaydetti.

Kararı açıklayan mahkeme, Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan ve yakınlarına toplam 359 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verdi. Mahkeme 18 Temmuz 2018 tarihinde verdiği kararda da 359 bin TL manevi tazminata hükmetmişti.

Geçtiğimiz Salı günü Anadolu 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde yeniden görülen davada, 28 Kasım 2017’deki CHP Grup toplantısındaki konuşmaları nedeniyle, Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan ve yakınlarına 197 bin TL ödemesine hükmedilmişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu, kardeşi, eniştesi, dünürü ve eski özel kalem müdürünün vergi cenneti olarak bahsedilen Man adasındaki şirkete 2011 yılında gönderdiği 15 milyon doları tek tek sıraladıktan sonra swift mesajlarını ve dekontlarını göstermişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.