Kılıçdaroğlu Açlık Grevindeki Türkan Albayrak’ı Ziyaret Etti

İSTANBULCumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Paşabahçe Devlet Hastanesi önünde işe geri dönmek için açlık grevi yapan Türkan Albayrak’ı ziyaret etti. Kadıköy’deki Cumhuriyet kutlamalarına katılan Kılıçdaroğlu, Paşabahçe Devlet Hastanesi’nde işten çıkarıldığı gerekçesiyle açlık grevi yapan temizlik işçisi Türkan Albayrak’ı ziyaret etti. Ziyarette Kılıçdaroğlu’na, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Parti Meclisi Üyesi Mehmet Faraç ve İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek de eşlik etti.

Albayrak ile çadırda görüşen Kılıçdaroğlu, hastane bahçesinde yaptığı açıklamada, “Cumhuriyetin temel özelliği, aynı zamanda yurttaşların hak arama özgürlüğü demektir. Bir arkadaşımızın, bir bayan kardeşimizin işine ‘Bir sendikaya üye oldu, yasal hakkını kullandı’ diye son veriliyor ve bu bizim kabul edeceğimiz bir uygulama değildir, doğru da değildir” dedi. Kılıçdaroğlu, “Hem ‘Cumhuriyet’ diyeceksiniz, hem bayram kutlayacaksınız ama çalıştığı iş yerinde sendikalı olma hakkını arama gibi yasaların verdiği bir yetkiyi kullanan kişinin işine son vereceksiniz. Zaten taşeron uygulamaları doğru değil, o uygulamaların, insanların haklarını büyük ölçüde ellerinden aldığını biliyoruz. Ama ona rağmen birisi hak ararsa ona hakkını teslim etmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

“ALBAYRAK’A ELİMİZDEN GELEN YARDIMI GÖSTERECEĞİZ”

Türkan Albayrak’a ellerinden gelen yardımı göstereceklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Buraya geleceğimi Bağdat Caddesi’ndeki yürüyüşe katılanlara da söyledim. Bütün yurttaşlarım sizi alkışladılar. Demek ki insanların gönlü, hak arayan insanları desteklemekten yana. Onlar da sizin yanınızda, size her türlü desteği veriyorlar. Umuyorum bizim sesimizi de Ankara’daki sağır kulaklar duymuş olur. Buraya gelişimizin nedeni de onların duymalarını sağlamak zaten. Eğer onlar da duyarlarsa ve bir parça ‘Ülkede yasal haklarını arayanların kapı dışarı bırakılmasını biz de istemiyoruz’ derlerse, bu soruna sahip çıkarlar” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, Albayrak’a grevi sonlandırma çağrısında bulunarak “Sesinizi yeteri kadar duyurdunuz. Bundan sonra biz sahip çıkacağız. Açlık grevini bırakın ama grevinize devam edin. Sonuna kadar yanınızda olacağız” diye seslendi. Türkan Albayrak’ın, “Açlık grevine devam edersem, yanımda olmayacak mısınız?” sorusuna ise Kılıçdaroğlu, “Yine yanınızda olacağız. Acıyı bedeninizle ödememeniz için, sağlığınızı düşündüğümüz için. Hava soğuk, erken takatten düşebilirsiniz. Bütün endişemiz bu” yanıtını verdi. En son çare olarak açlık grevine başladığını ifade eden Türkan Albayrak; Kemal Kılıçdaroğlu’nun ziyaretinin geç kalınmış bir ziyaret olduğunu belirterek şunları söyledi: “Geç kalınmış bir ziyaret. Artık; ziyaret için değil, çözüm için gelmeleri gerektiğini düşünüyorum” dedi. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.