Kılıçdaroğlu Afgan Göçmenleriyle İlgili Konuştu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 11 büyükşehir belediye başkanıyla toplantı düzenledi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, toplantının ardından basın toplantısı düzenleyerek konuşma yaptı.

Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada, Afganistan’da patlayan bombalar nedeniyle pek çok insanın hayatına mal olduğunu belirtti.

Kılıçdaroğlu, terör olayları yüzünden en büyük acıyı çeken ülkenin Türkiye olduğunu belirtirken, “Dolayısıyla bizim askerlerimizin, Afganistan’dan Türkiye’ye dönmeleri konusunda alınan kararı, evlatlarımızın aileleriyle birlikte biz de büyük bir sevinçle karşıladık. Hiçbir evladımızın burnu kanamasın. Ayağına, tırnağına taş bile değmesini istemiyoruz. Bir an önce, askerlerimizin evlerine, Türkiye’deki kışlalarına, ailelerinin yanlarına dönmelerini arzu ederiz.” şeklinde konuştu.

Afganistan’dan Türkiye’nin çekilmesini istediklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Uluslararası bir sözleşme olmadan, NATO’nun bir sözleşmesi olmadan, BM’nin bir kararı olmadan, askerlerimizin orada tek başına durmasını doğru bulmuyorduk. Bunu defalarca ifade ettik.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye’ye gelen Afganların kendi ülkelerine geri gönderilmesini istediklerini ve bunun ilgili hükümet tarafından ciddi bir karar alınmadığını belirtti.

Erdoğan’ın Sözlerine Tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek’e hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde düzenlediği basın toplantısında “Şu anda İçişleri Bakanlığımızın kayıtlarında, kayıtlı kayıtsız mevcut göçmen sayısı Afganistan’dan 300 bin” ifadelerini kullanmıştı. 

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın bu sözlerine tepki göstererek şöyle devam etti:

“Resmi rakamları Sayın Erdoğan açıkladı. İyi de bu insanlar nasıl geldi? Gayriresmi rakamları da açıkladı. Peki bu insanlar nasıl geldi? Acı olan ne biliyor musunuz? Sınırlarımızın yol geçen hanına döndüğünü bizzat Erdoğan’ın açıklaması. ‘Gayriresmi şu kadar kişi geldi.’ Ne demek ya? Hani kuş uçsa görüyorduk. İtiraf ettiği için çok memnunuz. Gayriresmi rakamları da ‘Şu kadardır’ diye ifade etmekte doğru değil. Hem gayriresmi diyorsunuz hem rakam veriyorsunuz. İyi de bu rakamları nereden buluyorsunuz? Kim veriyor bu rakamları size. Ya daha fazlaysa ne olacak? İşin özeti, kendi ülkemizde huzur içinde yaşamak istiyoruz. 2 bin 500 kilometrelik yolu katedip, kendi ülkesinden Türkiye’ye gelen bir düzeni, bir anlayışı, bir göçü, bir sığınmacı olayını kabul etmiyoruz. Eğer çok istiyorsa tamamını sarayına alsın. Saray nasıl olsa çok geniş. Bahçesi de geniş. Sığınmacıların tamamını oraya alsın. Afgan sığınmacıları. Çıkabilecek sorunlar konusunda endişeliyiz. Çıkabilecek olaylar konusunda endişeliyiz. Umarım bu endişemizi, ülkeyi yöneten siyasi otorite inşallah anlar. Ülkemize terörün olmamasını, Türkiye’nin terörden büyük acılar çektiğini ve bundan arınması gerektiğini ifade etmek isterim.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.