Kılıçdaroğlu, AKP Yolsuzluk Belgesini Twitter’dan Açıkladı

(Fotoğraf: Kemal Kılıçdaroğlu’nun Twitter’da yayınladığı videonun ekran görüntüsü)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan NTV canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtlarken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Twitter hesabından önümüzdeki günlerde çok konuşulacak bir video paylaştı. Halka seslendiği videosunda Kılıçdaroğlu daha önce bürokratlara yaptığı seslenişin yankı bulduğunu ve saray ve AKP hükumeti tarafından gerçekleştirilen yolsuzluklar, israflar ve peşkeşler konusunda pek çok belgenin kendisine yağmaya başladığını ifade etti. Devletin nabzının hala attığını ve onurlu bürokratların hala devletin kademelerinde var olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, NTV canlı yayınındaki gazeteciler de seslenen Kılıçdaroğlu, Siz sormaya çekindiniz, bağlayın isterseniz, ben sorayım ıslak imzalı milyarları” dedi.

Devletin nabzı hala atıyor

Kılıçdaroğlu yayınladığı videosunda öncelikle kendisine ulaştırılan yolsuzluk belgelerinden ve bu belgeleri ulaştıran bürokratlardan söz etti. Bir müjde verir gibi konuşan Kılıçdaroğlu devletteki onurlu kadrolar ve onların kendisine ulaştırdığı belgeler konusunda şunları kaydetti; “Biliyorsunuz bundan bir süre önce devlete ve devleti oluşturan bürokratlarımıza seslendim çünkü devlet ve parti ayrı şeylerdir. Partiler gelir gider, devlet ise bakidir.  Ama saraydaki, önce Ak Parti’yi zapturapt altına aldı. Sonra tüm kurucularını partiden attı, sonra partisini ailesine peşkeş çekti, en sonunda da devleti, bir daha ifade ediyorum devleti  ailesinin isteklerine boyun eğdirdi. Ben de bürokratlara seslendim. Seslendim çünkü nabız atıyor mu duymam gerekiyordu. Bürokrasinin, yani devletin hala nabzı var mı duymak istedim.  Var sevgili halkım, var. Bu devletinin bürokrasisinin hala kalbi atıyor. Vatansever bürokratlar hala oradalar. Vatanseverler, bu saraylı ve ailesinin kanun dışılığına, suç mahiyetindeki isteklerine hala direniyorlar. Uzun zamandır işte bu yüzden konuşamadım. Belge yağıyor; yolsuzluklar, israflar, peşkeşler. Bugün size bu belgelerden sadece bir tanesine şahit olmanız için evime davet ettim. Yüzlercesi var. Bazıları bizzat Saray’daki şahıs tarafından imzalanmış.”

Bandırma-Bursa-Yenişehir Osmaneli Demiryolu Hattı ile ilgili yolsuzluk iddiası

Konuşmasının devamında kendisine ulaştırılan bir belge ile Bandırma-Bursa-Yenişehir Osmaneli Demiryolu Hattı inşaatı ile elektromekanik sistemlerin teminine ilişkin, 3 milyar 198 milyon 743 bin 127 liralık ihalenin 9 milyar 449 milyon TL’ye kendisinin beşli çete olarak nitelendirdiği şirketlerden birine verildiğini anlattı. Bu konuyla ilgili Kılıçdaroğlu şu açıklamayı yaptı; ” Bir belgeyi anlatayım, 3 Nisan 2018, bir açık ihale yapılır, bu ihaleye 15 firma katılır. İhalenin bedeli 3 milyar 198 milyon 743 bin 127 lira. Ama kazanan firmaya bu ihale verilmez çünkü beşli çeteden değil. Bu nedenle ihale iptal edilir ve aynı iş yeniden ihaleye gelir. 21 Ağustos 2020’de ihale açılır. Aynı iş bu kez 3 milyar 200 milyona değil, 9 milyar 449 milyon 995 bin 834 liraya beşli çeteye peşkeş çekilir. Saray’daki şahıs ne için imza atıyor anladınız mı? Aradaki 6 milyarlık fark için. Tek bir imza ile 6 milyar lira çeteye peşkeş çekiliyor. Hazine’nin kasasını soyanlar doymamış, daha da çok para istemişler ve imzalamak zorunda kalmış.”

“Hepsini açıklayacağız”

Kılıçdaroğlu açıklamalarının devamında devletin denetlemeyle görevli kurumlarının onurlu memurlarının  incelemeleri bırakmadıklarını ve tarihe not düşecek raporlarını hazırlamaya devam ettiklerini belirtti. “Hiç merak etmeyin bu daha başlangıç. Hepsini açıklayacağız” diyen Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek şu ifadeleri kullandı; ” Ey şahıs, sana çok sürprizlerim var. Benim karşıma çıkamıyorsun ama duyduğum kadarıyla tam şu anda ekranlara çıkmışsın. Karşında oturan cesur gazetecilere sesleniyorum, bu belgeleri kendisine sorabilir misiniz? Neyse siz sormasanız da, bu devletin şerefli, onurlu bürokratları da halkımız da soruyor, soracaktır. Söyledim, yine söyleyeceğim, artık bu devletin onurlu bürokratlarının zamanı geliyor. Bu suçlara ortak olanlara ise, tabii ki farklı bir muamele olacak.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.