Kılıçdaroğlu, Batum Konusunda “Türkiye’nin Daha Büyük ve Önemli Sorunları Var”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum’un istifa edip etmeyeceğine ilişkin, “O defter kapandı, tartışmaları noktaladık. Türkiye’nin daha büyük ve önemli sorunları var.” dedi.

Şanlıurfa’da Tarım Kurultayı’na giderken hayatını kaybeden gençlik kollarından Ersin Çıldır’ın adı, CHP Genel Merkezi’nde bir odaya verildi. Odanın açılışını, Ersin Çıldır’ın yeğeni Ersin Barış’ı kucağına alarak gelen, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptı. Açılışa Çıldır’ın ailesi de katıldı. Kılıçdaroğlu, Çıldır’ın anısı önünde eğildiklerini belirterek, onu her ortamda yaşatmaya kararlı olduklarını ifade etti.

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum’un istifa edip etmeyeceğine ilişkin bir soruya, “O defter kapandı, tartışmaları noktaladık. Zamanla göreceksiniz. Saygı göstereceğiz, siyaset bir deneyim işidir. Herkes dersler çıkarmalıdır. Türkiye’nin daha büyük ve önemli sorunları var.” karşılığını verdi.

Irak’a yapacağı ziyarete ilişkin bir soruya ise Kılıçdaroğlu, zaman konusunun henüz netleşmediğini, Irak yönetimin bir takvim vermesi gerektiğini ifade etti. Irak’a gitmeyi düşündüklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, müracaat konusunda da görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.

İsrail’in Mavi Marmara baskınına ilişkin bir soruya da Kılıçdaroğlu, İsrail’in tutumunun kabul edilemez olduğunu, uluslararası karasularda 9 Türk yurttaşın öldürülmesini doğru bulmadıklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, İsrail’in özür dilemesi ve tazminat yükümlülüğünü yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik yaptığı eleştirilerde, Orduyu değil bazı subayları eleştirdiği yönündeki açıklamaların hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, bir gün söylediklerini, ertesi günü büyük bir maharet ile yalanlayabileceklerini iddia etti.

Kılıçdaroğlu, “‘İyiki bu ordu ile savaşa girmemişiz’ diyor. Şimdi bu sözlerden bir subay mı anlaşılıyor yoksa bir Ordu mu? Siyasette çifte standart olmaz. Hele hele bir Başbakan asla çifte standart yapmaz. Sayın Batum ile ilgili suç duyurusunda bulunabilir. Ama kendi bakanıyla ilgili de gerekeni yapmalı.” dedi.

Genel seçimlerde hedeflerinin yüzde 40 olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, Başbakanın Batum’un açıklamalarına yönelik eleştirilerde kullandığı uslubun sorulmasına ise “Recep bey için uygun ifadeler ama Başbakana yakışan ifadeler değil.” diye konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.