Kılıçdaroğlu, İl Başkanları Toplantısında Hükümeti Eleştirdi

CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş'ta il başkanlarına  seslenirken  (Muhammet Özer -İHA)
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş’ta il başkanlarına seslenirken (Muhammet Özer -İHA)

Kahramanmaraş  Ramada Otel’de gerçekleştirilen  CHP İl Başkanları Toplantısı’na katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı açılış konuşmasında darbe sonucunda gündeme gelen konular üzerine konuştu.  

Kahramanmraş’ta düzenlenen CHP İl Başkanları Toplantısı’na katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gündeme ait önemli değerlendirmelerde bulundu. Açılış programının ardından alkışlar eşliğinde kürsüye gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  konuşmasına Türkiye’ye huzuru getirme sözü vererek başladı. Kılıçdaroğlu, “15 Temmuz’da Türkiye darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. 240 demokrasi şehidimiz var. Bu demokrasi şehitlerimizin sorumlusu kim? Demokrasi gelişmiş ülkelerde neden darbe olmuyor? Eğer tam demokrasiyi getirmezseniz, ülkeye barışı ve huzuru getirmezseniz darbeye hep kapıyı aralık bırakmış olursunuz. Baskıyla, öfkeyle devlet yönetilemez. Devleti yönetenler devlet olmak için gelmezler, devleti yönetmek için gelirler. FETÖ terör örgütü diye bir şey çıktı. İyi de  bunu Türkiye’nin başına kim bela etti, kim getirdi? Bu sorunun cevabını alana kadar sormaya devam edeceğim” dedi.

Gazeteci, öğretmen ve akademisyenleri  içeri atarsanız dünyaya darbeyi anlatamazsınız

Kılıçdaroğlu,  olağanüstü hale karşı olduklarını vurgulayarak “Mecliste 4 parti var mı var. Darbeye karşı mı karşı. Kardeşim sıkıntı varsa getirirsin kanunu çıkar. Neden olağanüstü hal. Hangi gerekçe ile olağanüstü hal. Efendim Türkiye’de olağanüstü şartları var olağanüstü hal ilan edeceğiz dediler getirdiler. Olağanüstü halde kim fatura ödedi arkadaşlar. Bu ülkenin öğretmenleri, üniversite hocaları. Bunlar mı darbe yaptı? Birisi çıktı o da Adil Öksüz. Onu da serbest bıraktılar. İşverenleri, hakimleri, savcıları tuttular hepsini içeri attılar. Yahu gazetecilerin ne günahı var. Gazetecinin tek silahı kalemidir. Kalemi dışında bir şey yoktur. Hepsi hapiste. Söyledik bu kadar gazeteci, öğretmen ve akademisyenleri  içeri atarsanız siz dünyaya darbeyi anlatamazsınız dedik. Tam tersine karşı darbe yaptığınız anlaşılır dedik” diye konuştu.

Devlet öç alma duygusuyla yönetilemez

81 il başkanına Türkiye’de ki bütün mazlumlara sahip çıkma talimatı veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Devlet adaletle yönetilir. Devlet öç alma duygusuyla yönetilemez. 17-25’in intikamı alınıyor. Camiye, kışlaya adliyeye siyaseti sokmayacağız. Yoksa huzuru bulamazsınız. İnsanlar üzerinden siyaset yapılmaz. Bakınız asla unutmayalım, siyasi kararlar adalet içinde alınmazsa toplumda derin travmalar yaratır. 27 Mayıs darbesi oldu. Ben o zaman ilkokuldaydım. Adnan Menderes ve iki bakanını astılar. Bunun yarattığı travma halen devam ediyor. Mahkemede yargılandılar. Siyaseten adam asılmamalıdır. Siyasi suçlardan insanlar idam edilmemelidir. Mısır’da darbe olduktan sonra bir heyet gönderdim. Dediler ki eski yöneticileri idam edeceğiz. Dedim ki arkadaşlara, onlara gidin şunu söyleyin; ‘Biz de geçmişte her darbeden sonra siyasileri idam ettik ve bugün idam ettiğimiz için pişmanız.’ Adnan Menderes’in adını havaalanlarına veriyoruz, üniversitelere veriyoruz. Vicdanımızı rahatlatmak için. Oysa onların idam edilmemesi lazımdı. 70’lerde, 80’lerde darbeler oldu küçücük çocuklar asıldı. Bu nedenle bu toplumun vicdanı halen rahatsız.  Baştan beri söylüyoruz. Siyasi düşünceleri nedeniyle kimse suçlanmamalı”  dedi.

Toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcıları Yasemin Önay Cankurtaran, Tekin Bingöl ve Öztürk Yılmaz, bölge illerin milletvekilleri, parti meclisi üyeleri, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, CHP Genel Sekreteri Oktay Sıngır, il başkanları ve çok sayıda partili katıldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.