Kılıçdaroğlu Millet İttifakı Liderleri ile Malatya’daydı

Fotoğraf: CHP Basın Bürosu

Millet ittifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde deprem bölgesi Malatya’da bir basın açıklaması yaptı. Bölgeye beraberinde Millet ittifakından Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve İstanbul ve Ankara Büyükşehir Başkanları Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş katıldı. Yaptığı basın açıklamasında Kılıçdaroğlu Malatya’dan başlayıp Hatay’a kadar süren deprem kuşağında yeni bir anlayışın hâkim olması gerektiğini ifade ederek bu bölge için özel bir yasanın çıkarılması gerektiğini söyledi. Deprem bölgesini terk edenlerin geri dönmeleri için bazı özel avantajların da sağlanması gerektiğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu bunun için de özel bir yasaya ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında “Konutların yeniden yapılması ama konutlar yeniden yapılırken kentin ruhuna tarihine özelliklerine dikkat etmek gerekiyor. Bina yapmak yetmiyor. Kentin ruhuna, dokusuna uygun binaların yapılması lazım. Özel teşviklerin yapılması gerekiyor. Bu bölgede yeni binalar yapılırken depremde güçlendirilirken elbette ki kapısı penceresi, demiri, çimentosu bütün bunların dikkate alınması ve bu bölgede özel olarak imalatın yapılmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Böylece hem istihdamı arttıracak hem maliyetleri düşürecek hem yeni konutların, iş yerlerinin yapılmasın imkân sağlanacak.” dedi.

Esnafın kısa sürede ayağa kaldırılması gerekiyor

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “Özellikle esnafın kısa sürede ayağa kaldırılması gerekiyor. Ekonomik altyapının süratle oluşturulması gerekiyor. Bunun ilk ayağı da esnafın ayağa kaldırılmasıdır. Borçlarının, faizlerinin silinmesidir. Esnafın rahat nefes almasının sağlanmasıdır. Biz Millet İttifakı olarak bu konuda çalışmalarımızı yürütüyoruz. Neyi, nasıl yapacağımız konusunda da önümüzdeki günlerde kamuoyunu bilgilendireceğiz. Burada bulunmaktan, Malatyalı kardeşlerimizle kucaklaşmaktan memnuniyet duyduğumuzu da ifade etmek isterim.”

“Sizden ricamız bu iktidarın başına gelin ve bu ülkeyi ayağa kaldırın”

Basın açıklaması sonrasında bir depremzede kendilerine çadır verilmediğinden yakındı ve “Ben ailemi deprem nedeniyle Van’a götürdüm. Çünkü kalacak yerimiz yoktu. Bir çadırı 4 gün boyunca veremediler. Üç gün boyunca gözlerinin önünde çoluk çocuk beklerken bir çadır bile alamadık. Van’a gittik Van halkı bize kucak açtığı halde Malatya’daki AK Parti Belediyesi, milletvekilleri hiçbiri bize sahip çıkmadılar. Hepimiz sahipsiz kaldık. Bana üç kere telefon ediliyor, ‘Buyurun gelin konteyneriniz hazır.’ Dün saat 7’de Van’dan geldim. İnönü Üniversitesi’nin orada konteyner olduğunu söylediler oraya gittim. Kaydım olmasına rağmen ‘Konteyner yok’ dediler. ‘Bana bir hafta sonra gel’ diyorlar. Vatandaş mağdur olmuştur. Sizden ricamız bu iktidarın başına gelin ve bu ülkeyi ayağa kaldırın” dedi.


CHP lideri ve Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu depremzedeye cevaben;
“Bizi iktidara taşıyacak olan sizlersiniz. Biz, sizin sorunlarınıza kilitlendik. Binalarınızı, iş yerlerinizi, ahırları yapacağız. Bunları yaparken de borçlandırmayacağız. Tam tersine sosyal devlet olarak sizin karşılaştığınız bütün zararları karşılayacağız bundan emin olmanızı isterim. Dediğim gibi bizi iktidara taşıyacak olan sizlersiniz. İktidara taşıdığınızda, göreceksiniz biz kendimizi bu millete adamış olan liderlerimiz. Gönlümüz ister ki Türkiye’de herkes huzur içinde yaşayabilsin, deprem yaraları da en kısa sürede sarılabilsin. Kaynakları buraya aktaracağız. Yeni yatırımların yapılması, inşaat sektörü ile ilgili ihtiyaç duyulan bütün ürünlerin burada üretilmesi, pazarlanması, inşaatlar bittikten sonra bu bölgelerin tekrar ihracat seferberliği yapması… Bütün bunların hepsini düşündük. Bunlarla ilgili özel bir kanunun çıkması lazım. Özel bir kanun. Bununla ilgili de altı partinin kurmayları çalışıyorlar. Kimse endişe etmesin.”dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.