Kılıçdaroğlu, Nazım’ın Şiiriyle Referandum İçin ‘Hayır’ Oyu İstedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın şiirli siyaset kervanına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Başbakan Erdoğan, konuşmalarında Necip Fazıl, Yunus Emre gibi şairlerin şiirlerinden alıntı yaparken, Kılıçdaroğlu ise Nazım Hikmet’in şiiriyle Eskişehirlilere seslendi.

Helal süt emmiş herkesi partisine davet eden Kılıçdaroğlu, Nazım Hikmet’in ‘Davet’ şiirinden ‘Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine’ mısralarını okuyarak referandumda herkesi ‘hayır’ vermeye davet etti. Konuşmasında Başbakan’a özenen Kılıçdaroğlu, halka hizmet Hakk’a hizmet parolası çerçevesinde hareket edeceklerini vurgulayarak, “Beraber koşacağız, birlikte gideceğiz. Halkın iktidarı olacağız.” dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Eskişehir’in tarihi Odunpazarı ilçesinde partisince düzenlenen mitinge katıldı. Mitinge bir grup genç, devrim şarkıları eşliğinde Kılıçdaroğlu’nu Gandi’ye benzeten ve büyük afişe çizilmiş karikatürüyle geldi.

Burada partililere seslenen Kılıçdaroğlu, terörü ancak CHP’nin önleyebileceğini söyledi.

“Terörü iktidar değil, biz önleyebiliriz” diyen Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Çünkü bizim yüreğimizde insan sevgisi var. Biz sadece askeri planlarla değil, ekonomik, iktisadi ve sosyal problemlerini ortadan kaldırarak terör sorununu çözeceğiz. Terörü de, etnik çatışmayı da biz bitireceğiz.”

Başbakan Erdoğan’ın ‘terörün çözümü için iyi teşhis konamamış’ şeklinde konuşma yaptığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, Başbakan’ı teşhis koyamayan doktora benzetti. Kılıçdaroğlu, “Gözünü seveyim başbakan, bu ülkeyi sen yönetmiyor musun? 8 yıldır bu ülkeyi sen yönetiyorsun. Şimdi de çıkıp böyle diyorsun. O aman sen ne yaptın? Bunlar doktor olmuş, ama teşhis koyamamışlar. Teşhis koyamıyorsanız o zaman niye doktorluk yapıyorsunuz?” diye konuştu.

Konuşmasında 12 Eylül’deki referanduma da değinen Kılıçdaroğlu, herkesi ‘hayır’ oyu vermeye davet etti. Kılıçdaroğlu şöyle dedi: “12 Eylül’de sandığa gidelim. AK Parti’ye ‘Al Anayasa’yı başına çal’ diyelim. Bakın işsizlik sorunu çözüldü mü? Üniversitelerin başına bela olan YÖK sorunu çözüldü mü? Ekonomik sıkıntı giderildi mi? Dokunulmazlıklar kaldırıldı mı? Hayır, hayır, hayır. O zaman gelin hep birlikte 12 Eylül’de sandığa gidelim. Ama hayır diyelim. Önce temiz siyaset, temiz ahlak diyeceğiz.”

Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın Yüce Divan’dan korktuğu için anayasa değişikliğine gittiğini ileri sürdü.

Konuşmasında dini terimler de kullanan Kılıçdaroğlu, AK parti’nin adaletten kaçanların, CHP’nin ise ‘Halka hizmet, Hakka hizmet’ duygusuna hâkim bir parti olduğunu kaydetti. Kılıçdaroğllu, “Bizde halka hizmet, Hakk’a hizmettir. Biz de bu doğrultuda gidiyoruz. Kimsenin hakkını kimseye yedirtmeyeceğiz. Hakkın, adaletin yanında olacağız. Bizim dönemimizde haksızlık, adaletsizlik olmayacak. Yandaşların cebi dolmayacak. Yalandan, hortumdan beslenenlerin yolunu keseceğiz. Halkın iktidarını yönetime getireceğiz.” ifadesini kullandı.

Konuşmasında Başbakan Erdoğan gibi şiir okuyan Kılıçdaroğlu, vatandaşlardan büyük alkış aldı. Helal süt emmiş herkesi partisine davet eden Kılıçdaroğlu, Nazım Hikmet’in ‘Davet’ şiirinden ‘Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine’ mısralarını okuyarak, “Biz bir bütün olacağız. Bu ülkede kimseye kin gütmeyeceğiz. Tüyü bitmedik yetimin hakkını yedirtmeyeceğiz, yiyenlerden hesap soracağız. Bu bizim boynumuzun borcu olacak. Temiz siyaset yapan, helal süt emmiş herkesi partimizin çatısı altına bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, konuşmasının sonunda CHP’ye geçeceği söylenen DSP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e de göndermede bulunarak, “Eskişehir’de yerelde halkın iktidarı var. Kentte çok güzel işler yapılmış.” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.