Kılıçdaroğlu Selanik’te Atatürk’ün Doğduğu Evi Ziyaret Etti

Yunanistan’ın başkenti Atina’da iki gün devam eden Sosyalist Enternasyonel Konsey Toplantısı’na katılan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra Selanik’e gitti.

Selanik Başkonsolosluğu’nda bir süre dinlenen Kılıçdaroğlu daha sonra Atatürk’ün doğduğu ve müze haline getirilen evi ziyaret eden ve Atatürk ile annesi Zübeyde Hanım’ın kullandığı orijinal eşyaların da bulunduğu müze ev hakkında konsolosluk yetkililerinden bilgi alan Genel Başkan Kılıçdaroğlu özel deftere de duygularını yazdı.

Protokol defterine Atatürk’ün dünyadaki ender liderlerden biri olduğunu yazan Kılıçdaroğlu, “Sevgili Atatürk’ümüz. Ben ve arkadaşlarım, Selanik’teyiz, doğduğun topraklarda. Seni minnet ve şükran ile anıyoruz. Devrimlerin bizim ilkemiz oldu, olmaya da devam edecek. Çağdaş uygarlık yolunda yürüyeceğiz. Sana en içten duygularla bağlılığımızı sunuyoruz” yazdıktan sonra bunu kendisini izleyen gazetecilerle paylaştı.

 Türkiye’de devrim yapan, yaptığı devrimler sadece Türkiye’de değil bütün dünyaya örnek olan bir lideri, her yerde her ortamda anmamız gerekiyor. Mustafa Kemal bu açıdan gerçekten çağdaş uygarlık hedefini ender liderlerden birisidir. Onun döneminde, ondan sonra bir çok lider geldi. Ama onun kadar, çağdaş uygarlık hedefini gösteren lider olmadı. Pek çok lider tarih sahnesinde silindi, gitti. Ama Mustafa Kemal yaşıyor, bu bizim için önemli”

“YEMİN KRİZİNİ SORDULAR”
Toplantıda Türkiye’deki meclis yemini krizini anlattığını söyleyen Kılıçdaroğlu, toplantıya katılanların ‘Türkiye’de neler oluyor?’ diye sorduklarını karşılığında kendisinin de açıklama yaptığını söyledi. Yunanistan Başbakan Yorgo Papandreu ile görüşmesinde hem Türkiye’deki gelişmeleri hem de ekonomik krizdeki Yunanistan’ın sorunlarının konuşulduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, Selanik’ten ayrılarak Türklerin yoğun yaşadığı İskeçe’ye geçti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.