Kılıçdaroğlu TBMM’de Konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulu’ndaki 2021 yılı bütçe görüşmelerinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, genel kurulda yaptığı konuşmasında, bütçe konusunu ele aldı.

 Kılıçdaroğlu, “Bu bütçe haramzadelerin bütçesidir” dedi.

Pandemi sürecine ilişkin eleştiri yapan Kılıçdaroğlu, “Sağlıkçılar 24 saat çalıştılar. Çocuklarını bile görmediler. Sağlıkçıların başarısını hep beraber alkışladık. Sağlıkçıların önüne hastaları gönderen kimdi? Önlemi almayan kimdi? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yanlış, eksik bilgileri veren kimdir? Saygın bir devlet vatandaşlarına yalan söylemez. Hangi gerekçeyle vatandaşları toplayıp kafalarına çay attınız? Doktorların başarısını kendinize mal etmeyiniz. Sağlıkçıların tamamı devlet memurudur. Birer aylık ikramiye vermediniz. Yoğun bakım hemşiresinin geçen ay hesabına yatan para 7 lira. Siyaset kurumu önlem aldı da biz karşı mı çıktık?” diye sordu.

“156 ülkeye yardım yaptınız. Şu soruyu sormadınız mı: 5 tane maskeyi dağıtmak için kendi içinizde tartıştınız. Biz dağıtmak istedik. Vay CHP’li belediyeler nasıl dağıtır? Söyledik, herkese eşit davranacağız. CHP’li belediyeler yardım kampanyası açtılar banka hesaplarına el koydunuz” diyen Kılıçdaroğlu, “Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin yıllarca devam ettirdiği aşevi var. Banka hesabında biriken paralara el koydunuz. Bu insanlık dışı bir şey” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, “Orta vadeli mali plan zamanında yayınlandı mı? Yayınlanmadı. Hangi güç engel oldu? Yasağın gereğini bile yerine getirmediler. Bütçenin ekleri, bütçe meclise geldikten sonra verildi. Kim engel oluyor size?” diye sordu.

“Bu bütçe ne bütçesi Allah aşkına” diye soran Kılıçdaroğlu, “Bu bütçe haramzadelerin bütçesidir. Niye yetkiler bir kişide bağlandı? Orta vadeli program yayınlandı mı? Yayınlanmadı. Sordunuz mu niye zamanında yayınlanmadı? Kim engel oldu? Tek başınasınız. Yasağın bile gereğini yerine getiremiyorsunuz. Siz yine elinizi kaldırıyorsunuz? Kanun çıkardık ya” dedi.

Merkez Bankası kasasının eksi 47 milyar dolar olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu “Kim bu ülkeyi bu hale getirdi? Yani bu çocuklarımızın ödeyeceği para. 128 milyar doları araştırmayın, eksi 47 milyar doları araştırmayın. Kanaryalar ne kadar yaşar diye önerge verin” sözleriyle iktidar partisine tepki gösterdi.

“Madem ki Türkiye Varlık Fonu orada, bu paralar nereye gidiyor. 170 milyarın denetlenmesi gerekiyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi adına Türkiye Varlık Fonu’nun denetlenmesi gerekiyor” diyen Kılıçdaroğlu, “Kısa vadeli borçları 2017’de 26 milyar lira idi. Hiç vicdanınızla sorguladınız mı bu para nereye gidiyorNereye gidiyor bu paralar söyleyin Allah aşkına. Borsa İstanbul’u 200 milyar dolara sattıklarını söylediler. Borsa İstanbul’un karlılık oranı yüzde 52. İki ay sonra çıkaracaklar, böyle bir satış olabilir mi? 1 liraya da satabilirlerdi” dedi.

Kılıçdaroğlu, “5’li çete denilen gruba Türk lirası eridikçe kur farkı ödüyorsunuz. Sayıştay raporlarına göre 69 milyona yakın kur farkı ödendi. Esnafa, kahveciye dükkânı kapat dediniz, esnafa ne verdiniz. Borç verdiniz. Sonra da gırtlağına bineceksiniz borç ver diye” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, “Çiftçinin geçinebileceği mallarda el koydunuz. Esnaf, çiftçi bu durumda, çöplerden kağıt toplayan vatandaşlar var bazıları bir maaş değil, iki maaş değil, üç değil, beş maaş alıyorlar. Bu kadar işsizlik varken bir kişinin 5 maaş almasını vicdanınız kabul ediyor mu?” diye sordu.

“Dünyanın hangi ülkesi Tank Palet fabrikasını başkasına teslim etmiştir? 128 milyar dolar kimlere sattınız diye soruyoruz” ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, “Ethem Sancak’ın hangi tank yapma işi var bana söyler misiniz? Tank Palet’in Katarlı yatırımcılara satışı gibi bir şey söz konusu değil diyor Erdoğan, doğruya doğru. Bir kuruş bile alınmadı, bedavaya verildi orası. Özelleştirmedik diyor, kendi imzaladığını okumamış belli ki” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.