Kılıçdaroğlu, ”Tunus’ta başlayan değişim esintilerini Mısır’da, Bahreyn’de ve Suriye’de fırtınaya dönüştüren emekçi kitleleri saygıyla selamlıyoruz” dedi

CHP’nin Le Meridien Otel’de düzenlediği ”Arap Baharı Konferansı”nın açılışında konuşan Kılıçdaroğlu, Ekonomik sömürü için Arap halklarının özgürlük mücadelesini destekler gözükenlerin yıllardır diktatörlerle kol kola olduğunu hatırlatmak isterim” dedi.

Kılıçdaroğlu konuşmasına, Gandhi’nin ‘Özgürlük hayatın nefesidir.’sözlerini hatırlatarak ‘‘Bu nefes, Arap coğrafyasına dayatma ve yönlendirmelerle değil, Arap halklarının kendi mücadeleleriyle yayılacaktır” dedi. Kılıçdaroğlu, konferansın, Arap coğrafyasındaki meydan ve sokaklarında demokrasi, özgürlük ve adalet için tarihi bir dönüşüm başlatan Arap halkalarıyla dayanışmanın bir göstergesi olduğunu, ayrıca Türk-Arap dostluğuna ve kardeşliğine verdikleri değerin bir ürünü olduğunu da belirtti.

Kılıçdaroğlu, doğunun ve batının buluştuğu Türkiye’de Arap ülkelerinden esen değişim rüzgarlarını hissettiğini, tarihin bu dönüm noktasında Arap kardeşlerimizi ve güvenli bir gelecek için attıkları cesur adımlarını desteklediklerini belirtti. Çağımızda özgürlük düşüncesinin çok hızlı bir şekilde yayıldığını ve toplumsal dönüşümler hızlandığının altını çizdi. Tarih boyunca evrensel uygarlığa büyük katkılar yapmış, köklü bir medeniyete sahip olan Arap halklarının bugün yeniden yürüyüşe geçmeleri bize Ali Şeriati’nin, ‘’Ey özgürlük! Ben zulümden bıkkınım, esaretten bıkkınım. Zincirden bıkmışım.” sözlerini hatırlattığını belirtti.

Kılıçdaroğlu konuşmasına Kuzey Afrika’nın batı kıyılarından Orta Doğu’daki körfez ülkelerine uzanan bir mevsim değişikliği yaşandığını, bu baharın Mustafa Kemal önderliğindeki Türk halkının 1919’da başlattığı mücadele gibi, dünyadaki özgürlük mücadeleleri için yürünecek yolu ve ödenen bedelleri gösterdiğini ifade etti. Bu mücadelenin baskı ve zulüm altında yaşayan halklara umut verdiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, diktatörlere ve baskı rejimlerine karşı ayağa kalkan Arap halklarının Martin Luther King’in ”Özgürlüğün ezilenler tarafından talep edilmesi zorunludur” sözünü bir kez daha doğruladığını belirtti.

Gandhi:‘Özgürlük Hayatın Nefesidir’

Kılıçdaroğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: ‘‘Ekonomik sömürü için Arap halklarının özgürlük mücadelesini destekler gözükenlerin ve bölgedeki etkinlikleri için mezhep savaşlarını kışkırtanların yıllardır diktatörlerle kol kola olduğunu hatırlatmak isterim. Gandhi’nin sözlerindeki gibi, ’Özgürlük hayatın nefesidir’. Bu nefes, Arap coğrafyasına dayatma ve yönlendirmelerle değil, Arap halklarının kendi mücadeleleriyle yayılacaktır. Toplumun bir bütün olarak özgür olması onu oluşturan parçaların eşitliğinden geçer. Mandela’nın dediği gibi, kısmi özgürlük diye bir şey yoktur. Arap coğrafyasında, asırlardır emperyalist güçlerle işbirliği yapanların ve onların çevresinde kümelenmiş güç odaklarının toplumsal eşitsizlikten beslenen düzenleri sona ermek üzeredir. Farklı din, mezhep ve ulusal kimliklerden oluşan Arap halklarının baskıcı rejimleri sona erdirmek için hep birlikte mücadele etmeleri eşit bir geleceğin işaretidir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, seslerini yeni bir dünya kazanma arzusuyla yükseltenlerin yanındayız. Mısır’da Mübarek rejimine ve onunla işbirliği yapan güç odaklarının baskılarına boyun eğmeyen sendikaları, Arap dünyasının bir ülkesinden bir diğer ülkesine dayanışmayı taşıyan göçmen işçileri, Tunus’tan esmeye başlayan değişim esintilerini Mısır’da, Bahreyn’de, Yemen’de ve Suriye’de fırtınaya dönüştüren emekçi kitleleri saygıyla selamlıyoruz.’’ dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.