Kılıçdaroğlu”Devlet etnik kimlik ve inanç açısından objektif olmalı.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kürt sorununun çözümünde en samimi partinin CHP olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, CHP İstansbul İl Başkanı Berhan Şimşek’in istifa edeceğinden haberdar olduğunu belirterek, Pazartesi günü, yerine getirilecek kişiyle ilgili açıklama yapacağını kaydetti.
Türbana AK Parti’nin baktığı penceren bakmadıklarını da sözlerine ekleyen Kılıçdaroğlu, “Devlet etnik kimlik ve inanç açısından objektif olmalı.” dedi. Bazı temaslarda bulunmak üzere Hatay’a gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İskenderun’da sivil toplum örgütleriyle bir araya geldi. Güneşli bir havada meşalelerle İskenderun İlçe Teşkilatının önüne gelen Kılıçdaroğlu burada partililerine hitabında aniden başlayan sağanak yağış nedeniyle kısa kesti. Daha sonra ilçe binasında farklı siyasi partilerden CHP’ye katılan 500 kişiye rozetlerini taktı. CHP İskenderun Teşkilatında sembolik olarak 10 üyeye rozetlerini takan Kılıçdaroğlu daha sonra İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek’i makamında ziyaret etti. İskederun’da yapılan çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgi alan

Kılıçdaroğlu belediye olarak şehir merkezinde yapılacak tüm çalışmalarda esnafın görüşünün alınması gerektiğini söyledi.
Kılıçdaroğlu Kürt sorunu, PKK ve terörün rahat bir zeminde tartışılabilmesi için ilk olarak silahın bırakılması gerektiğini söyledi. Silahların halen var olduğu bir tartışma ortamından sağlıklı sonuç alınamayacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bunlara kim destek veriyor ilk önce onu araştırıp bulmalıyız.” dedi.

Gazetecilerin İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek’in istifa etmesi hakkında sorduğu soruları cevaplandıran Kılıçdaroğlu istifaden haberdar olduğunu kendilerine sürpriz olmadığını söyledi.
İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek’in istifa kararını ilk olarak kendisi ile paylaştığını ve bunu bir basın toplantısı ile duyuracağını söylediğini aktaran Kılıçdaroğlu “İstifa kararı almış. Bize düşen hayırlı olsun demektir. Pazartesi günü göreve yeni gelecek kişi hakkında açıklama yaparız.” dedi.

SENDİKALAR 1980’LERDEKİ GİBİ ÜCRET SENDİKACILIĞI YAPMAMALI
İskenderun Belediyesi Meclis Salonunda sadece sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile bir araya gelen Kılıçdaroğlu burada öncelikle katılımcıların sorularını ilk olarak teker teker dinledi. Soruların tamamlanmasının ardından soru soranlara adları hitap ederek cevaplar verdi. Örgütlenmenin demokrasinin vazgeçilmez bir kuralı olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu sendikaların sorunlarını CHP’nin nasıl çözeceği sorusuna, “1980 öncesi gibi ücret sendikacılığı yapılmamalı bu ülkede. Ücret sendikacılığından vazgeçip gerçek sendikacılık yapılmalı. Buda kayıt dışı istihdama karşı çıkarak yapılmalı.” sözleriyle yanıt verdi.

“HÜKÜMET BURADA ÇUVALLADI”
Kılıçdaroğlu, İskenderun başta olmak üzere İstanbul gibi demir çelik sektörünün yoğun olduğu diğer illerde de gelişmenin daha da artabilmesi için enerji maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini söyledi.
Enerjisini en az 11 centten alan bir sanayicinin rekabet şansının ortadan kalktığına işaret eden Kılıçdaroğlu “Nükleer Santral ihalesi için Rusya ile 20 bin dolara anlaşma imzaladılar. Kilovatsaati 13,5 cent olan bir enerji dünyanın hiçbir yerinde yok. En pahalı enerji bu. Sonra Japonlara gittiler. Bize nükleer santral yapın ama 20 bin dolar alın dediler. Belki adamlar 18 bin dolara yapacak neden 20 bindolar diye ısrar ettiler” sorusunu sordu.
Emeklilere de müjde veren Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde intibak yasasını çıkartacaklarını ve emeklilere milli gelir artışından pay vereceklerini belirtti.
Kılıçdaroğlu, CMK’nın 102. Maddesi gereğince yapılan tahliye işlemlerine kendilerinin parlementoda karşı çıkmasına rağmen hükümetin bu yasayı çıkardığını ancak ilk hatada Hükümetin bir suçlu aramaya başladığını söyledi. CHP’nin parlementodaki tavrından dolayı hükümetin suçlu olarak Yargıtay’ı bulduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu “İşte hükümet burada çuvalladı.” dedi.

Kamuda çalışan bir insanın çalışkanlığı göz önüne alınarak terfi yada farklı bir atama kazanması gerektiğini düşündüğünü ifade eden Kılıçdaroğlu, “Kamu çalışanaı siyasi düşüncesine göre belli bir makama gelmemeli. Kim çalışıyorsa o yükselmeli.” şeklinde konuştu.
Bütün OSB’lerde yatılı okul kuracaklarını sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle paylaşan Kılıçdaroğlu “Sanayici nitelikli eleman arayışında iken bunu çözecek en net yol OSB’lerde yatılı okullar kurmaktır. Buradaki çocuklarımız belli bir eğitimi aldıktan sonra OSB’lerde staj görecek ve sanayicinin de kalifiye eleman sıkıntısı aşılmış olacaktır.” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.