Kılıçdaroğlu:”Hani 12 Eylül paşalarından hesap soracaktınız”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa değişikliği ile ’12 Eylül paşalarından hesap soracağım’ diyenlerin, sözünde duramadığını söyledi.
Sakarya gezisinde Demiryol-İş Sendikası’nı ziyaret eden Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirdi. Anayasa değişikliği için referandum yapıldığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Ne oldu yapıldı da. 12 Eylül paşalarından hesap mı sordunuz. Yok. Biz söyledik ‘hesap soramazsınız’ diye. 12 Eylül, 1980’de oldu. Aradan geçmiş 30 yıl. Sen dönüp hesap mı soracaksın? Zaman aşımına uğradı zaten.” diye konuştu.
Kılıçdaroğlu, hükümete muhtıra veren paşanın durduğunu ve olayın zaman aşımına uğramadığını vurgulayarak şöyle konuştu: “ Sen hesap sormak mı istiyorsun? Sana muhtıra veren paşa burada duruyor. Sen buyur hesap sor, zaman aşımını da uğramadı. Artı sen ona kalktın üstün hizmet ödülü verdin. Bakanlar Kurulu kararı ile milleti kandırdılar. Hiçbir hesap sormayacaklar. Sorulamaz da zaten. Buna benzer çok olay var.“

“TAŞERONU KALDIRACAĞIZ”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çalışma hayatında taşeronlaşmayı kaldıracaklarını ve 1 milyon taşeron işçiyi kadrolu ve sendikalı yapacaklarını iddia etti. Taşeronlaşmayla ilgili eleştiri yapan tek ismin kendisi olduğunu savunan Kılıçdaroğlu “TBMM dâhil bütün kurumlarda taşeron işçiler çalıştırıyor. Madem bir iş var neden araya bir kişi koyuyorsun. Taşeron aracılıyla hemşire, neredeyse doktor çalıştırıyorsun.1 milyon işçi taşeron çalışıyor. 1 milyon kişi kadrolu ve sendikalı olması gerekir. Emeğin yanındayız. Siz şimdi diyebilirsiniz; ’emeğin yanındaysanız biz size niye oy vermiyoruz? Aynı soruyu ben size soruyorum. Biz sizin inançlarınıza saygılıyız. Allah’la kul arasına girmiyoruz. Ama getirdiler inancı kıyafete kattılar. Etnik kimlik meselesi. Sizin anne babanızı seçme hakkınız var mı? Etnik kimlik herkesin kendisine. Siyasetin konusu bu değil. Siyasetin konusu işsizlik, yoksulluktur. Türkiye’nin gelişmesidir. Biz bunları unuttuk. Bize bunları unutturdular.“ diye konuştu.

“ABD BİRLEŞTİ BİZ AYRILIYORUZ”
Etnik kimlik sebebiyle 30 yıl bu ülkede çatışıldığını kaydeden Kılıçdaroğlu, Türkiye ile benzer sıkıntıyı yaşayan ABD’den örnek verdi.
Kılıçdaroğlu, “1960 yılında beyazlarla siyahlar aynı otobüse binmezdi. Aynı lokantada yemek yemezlerdi. Çocuklarını aynı okula göndermezlerdi. Aynı mahallelerde oturmazlardı. Geldik 2010’lara. Bir siyah ABD’de başkan oldu. 1960 yıllarda bizde kavga yoktu. Kimse kimseye etnik kimliğini sormuyordu. Herkes huzur içinde yaşardı. Geldik 2010’lara birbirimizin etnik kimliğini soruyoruz. Niye onlar birleşti, niye biz ayrılıyoruz. Bu niye oldu?“ diye sordu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.