Kırgızistan, Referandum İçin Sandık Başına Gitti

 BİŞKEK

Diğer yandan Mahkeme ve Savcılıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Azimbek Beknazarov ile Anayasa ve Reformlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ömürbek Tekebayev da Bişkek’teki 27 No’lu okulda açılan seçim merkezine gelerek oyunu verdi. Anayasa değişikliği hazırlığında öncü rol oynayan Tekebayev’e yerel ve yabancı basın ilgi gösterdi. Oyunu kullandıktan sonra gazetecilerin karşısına geçen Tekebayev, halkın referandum için ilgisinin büyük olduğuna işaret etti. Tekabayev, referandumun geçerli olacağına inandığını belirterek, Kırgızistan’ın bundan sonraki düzeninin ise tamamen değişeceğini söyledi. Genel oylamanın çoğunluk ‘evet’ oyu ile sonuçlanarak Anayasa’nın yeni düzeni ile ülkenin daha demokratik alana ilerleyeceğini işaret eden Tekebayev, parlamenter sisteme geçilecek ülke yönetimi için önümüzde yapılacak parti çalışmalarına da hız verileceğini aktardı. Tekebayev açıklamasında parlamento seçimine hazırlığı için hükümetteki üst düzey yetkililerin görevini bırakarak parti hazırlıklarına başlayacağını söyledi. Tekebayev, kendisi ile beraber İçişleri Bakan Vekili Bolot Şer’in 10 Temmuz’da görevlerinden de istifa edeceklerini söyledi. 

Bişkek’te referandum için halk yoğun ilgi gösterdiği dikkat çekilirken, her milletten bulunan vatandaşların da ilgisi büyüktü. 

Kırgızistan Merkez Seçim Komitesi verilerine göre, referandumda 2 milyon 658 bin kayıtlı seçmen bulunuyor. Seçmenler ülke genelinde açılan 2 bin 281 sandıkta oy kullanıyor. Referandumu 200 dolayında yabancı gözlemci ve onlarca dış basından gazeteciler takip ediyor. Referandumda ülke genelinde yaklaşık 8 bin polis görev alıyor.MSK yerel saat 12:00 sularına 720 bin seçmen oyunu kullandığını açıkladı. 

     Kırgızistan Merkez Seçim Komisyonu (MSK) yerel saatle 16: 00 (TSİ:12:00) itibariyle ülke genelinde referanduma katılımın yüzde 43.14 olarak gerçekletiğini açıkladı. Buna göre kayıtlı 2 milyın 600 bin dolayındaki seçmenden bir milyon 193 bin 812’i sandık başına giderek oyunu kullandı. Saat 12:00 itibariyle ise referanduma katılım yüzde 26.33 olarak gerçekleşmişti. Bugün sabah 08:00’de başlayan oy verme işlemi akşam 20:00’de sona erecek. Referandumda 2 milyon 658 bin kayıtlı seçmen bulunuyor. Seçmenler toplam 2 bin 281 sandıkta oy kullanıyor. Referandumu çok sayıda yerli gözlemcinin yanı sıra yabancı gözlemci ve basın mensubu takip ediyor. Referandumda şimdiye kadar kayda değer bir olumsuz olayın yaşanmadığı belirtildi. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.