Kırmızı Et Fiyatları Artmaya Devam Ediyor

Fotoğraf:Pixabay-Miller_Eszter

Kırmızı ete son bir haftada yaklaşık yüzde 6 oranında zam geldi.

Et fiyatlarına gelen zamların nedenleri arasında yem fiyatlarının artışı ve Türk Lirasındaki değer kaybı nedeni ile hızla yükselen döviz kurları yer alıyor. Öyle ki hayvancılıkta kullanılması gereken bazı ilaçlar yurt dışından ithal ediliyor. Kırmızı et fiyatlarındaki artış, vatandaşların sofralarını olumsuz etkiliyor. Ülke genelinde dana ve kuzu eti fiyatları bölge ve şehirlere göre değişiklik gösterebiliyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, son birkaç aydır et fiyatlarına düzenli ve sistematik şekilde zam yapıldığını belirtti. 2010’da 25 lira olan karkas etin kilogram fiyatının 460 liraya kadar çıktığını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, “Girdi fiyatlarına müdahale etmezlerse önümüzdeki 4-5 ay sonrasında vatandaş 1000 lira ve üstünde et almak zorunda kalacaktır” dedi. Yaptığı yazılı açıklamada ramazan öncesi yapılan bu zamları anlamakta zorlandığını belirten Adem, şunları kaydetti:


“Türkiye, hayvancılıkta kendi kendine yeten bir ülkeden, hayvan ithal eden ülkeye dönüştü. Her yerimiz mera ama hala canlı hayvan ithalatı yapıyoruz. Üreticimiz üretemez hale geldi. Vatandaşımız eti, sütü, alamaz hale getirildi. Tarım Bakanlığı bu sorunu sürekli ithal et ile çözmeye çalışıyor. İthal et dövizle alınıyor. Döviz de yüksek olduğu için uygun eti yurt dışından bile alamıyoruz. Fiyatların durması ve düşmesi için üretim maliyetlerinin düşmesi gerekiyor. Girdi maliyetleri düşmedikçe et fiyatlarında artış devam edecek.”

Besicilerin zor durumda olduğunu, üretim maliyetlerinin arttığını kaydeden Erhan Adem, “2010’da karkas etin kilogram fiyatı 25 lirayken Şubat 2024 itibarıyla 460 liraya kadar çıktı. Eğer girdi fiyatlarına müdahale etmezlerse önümüzdeki 4-5 ay sonrasında vatandaş 1000 lira ve üstünde et almak zorunda kalacaktır” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’nin hayvancılıkta artık bir kaos içinde bulunduğunu öne süren Adem, “Ülkemizin hayvan ithalatına değil, üretim maliyetlerini düşürmeye ya da vatandaşın alım gücünü artırmaya ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, yılbaşında karkas etin kilogram fiyatının ortalama 250 ile 260 arasında değiştiğini kaydeden İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Aydın Tüfekçi, zamlarla birlikte son 40 günde 60 lira zamlanarak kuzu karkas etin kilosu 410 liraya, dananın ise 310 liraya çıktığını söyledi.

Et ve Süt Kurumu (ESK) hariç kırmızı et fiyatlarına son bir haftada ortalama %5,9 oranında zam yapıldı. ESK dahil edildiğinde ise artış oranı %4,95 oldu. Bu zamlarla birlikte dana ve kuzu eti fiyatlarında son bir ayda ve son bir yılda da büyük artışlar gerçekleşti. Et fiyatlarına yapılan zam oranları:

Et ve Süt Kurumu (ESK) hariç fiyatlar
Dana bıçak yağsız fiyatı: %2,5 artış ile 307,66 TL’den 308,44 TL’ye yükseldi.
Kuzu bıçak yağsız fiyatı: %11 artış ile 342,29 TL’den 379,86 TL’ye yükseldi.

son bir ayda
Dana bıçak yağsız fiyatı: %15,3 arttı.
Kuzu bıçak yağsız fiyatı: %33,7 arttı.

son bir yılda
Dana bıçak yağsız fiyatı: %83,4 arttı.
Kuzu bıçak yağsız fiyatı: %154,9 arttı.

Et ve Süt Kurumu (ESK) dahi fiyatlar
Dana bıçak yağsız fiyatı: %0,2 artış ile sınırlı kaldı.
Kuzu bıçak yağsız fiyatı: %9,3 arttı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.