Kış Bu Yıl Aceleci Davrandı!

Kar yağışıTürkiye bu haftadan itibaren Trakya üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine girdi. Edirne’den Bulgaristan’a geçişi sağlayan Hamzabeyli sınır kapısı yoğun kar yağışı nedeniyle bu sabah 07.00 itibariyle ulaşıma kapandı. Karayolları ekipleri sabah saatlerinden itibaren ulaşımı açmak için seferber edildi.

 Balkanlar üzerinden gelen kar yağışı Edirne ve Kırklareli’nde etkili olmaya başladı. Hava sıcaklığının 1- 3 derece olduğu Kırıkkale’de merkeze bağlı Dereköy’de dün akşam başlayan ve yer yer devam eden kar yağışı başta merkez ilçede ve Kofçaz, Babaeski, Vize, Pehlivanköy, Demirköy ve Pınarhisar ilçelerinde de etkili olmaya başladı. Karın etkili olduğu Dereköy’de kar kalınlığı 10 santimetre olarak ölçüldü. Dereköy Sınır Kapısı ile Kofçaz, Vize, Demirköy ilçelerinde karla mücadele devam ediyor. Dereköy merkez arasında ulaşım güçlükle sağlanırken jandarma ekipleri bu bölgede sürücülerin zincirsiz trafiğe çıkmalarına izin vermiyor.

Kar her ne kadar sürücüler için çile olsa da sabah okula giden çocuklar için oyun demek oluyor. Yapılan son değerlendirmelere göre; Yurdumuzun büyük bölümünde aralıklarla gçrülecek yağışların Adana, Osmaniye, Bolu, Bartın ve Karabük çevreleri ile Antalya şehir merkezinde kuvvetli, Antalya’nın doğu ilçeleri olan, Serik Alanya, Gazipaşa, Manavgat, İbradı, Gündoğmuş, Side’de aşırı olması bekleniyor. Yağışlar genellikle yağmur ve sağanak şeklinde; Edirne, Kırklareli ile Balıkesir, Bursa, Bilecik, Kütahya, Bolu, Kastamonu ve Karabük’ün yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması tahmin ediliyor.

Sıcaklık batı bölgelerinde 3 ila 5 derece azalacak. Diğer bölgelerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Rüzgar ise genellikle güney ve güneybatı (Lodos), Marmara’nın batısı ve Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara, Ege Kıyıları, İç Anadolu’nun güney ve doğusu ile Antalya çevrelerinde kuvvetli (40-60 km/s), akşam saatlerinden itibaren Marmara’da yer yer kısa süreli fırtına (50-70 km/s) şeklinde esecek.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.