Kızıl Meydan’daki Gösteride Fatura Büyüyor: 1 Ölü, 29 Yaralı

MOSKOVA – Moskova’da Kızıl Meydan’ın ve Kremlin’in hemen yanı başında bulunan Manej Meydanı’na girmek isteyen futbol fanatikleri ile polis arasında çıkan çatışmada 1 kişi hayatını kaybetti, 29 kişi de yaralandı.
Hafta başında Spartak Moskova takımının taraftarı Yegor Sviridov’un Kafkas kökenli göçmenler tarafından Moskova’da öldürülmesi üzerine çıkan olaylar kontrolden çıktı.
Ria Novosti Haber Ajası’na açıklamada bulunan bir kaynak, “İlk bilgilere göre hastaneye kaldırılan yaralılardan en az biri yaşamını yitirdi. Polis bu bilgiyi doğrulatmaya çalışıyor.” dedi.
29 yaralıyı hastanelere taşımak için ambulanslar gece boyu Moskova caddelerinde mesai yaparken, şehir trafiği kilitlendi.
Manej Meydanı’na yaklaşık 5 bin kişilik fanatik bir taraftar grubunun protesto için toplandığı belirtilirken, St. Petersburg’daki gösterilerde ise 2 bin kişi yer aldı.
Moskova’daki gösterilerde 65 kişi, St. Petersburg’da da 60 kişi gözaltına alındı.

BAKAN: ULUSALCI GRUPLAR PROVOKE ETTİ
Rusya İçişleri Bakanı Raşit Nurgaliyev, göstericiler arasına katılan ulusalcı bir kısım grupların olayları provoke ettiğini söyledi.
Bakan Moskova Emniyet Müdürü Vladimir Kolokoltsev, başta olmak üzere yetkililerin üzerine düşeni yapmaya çalıştığını, hiç kimsenin de sorumluluktan kaçmadığını kaydetti. Nurgaliyev, polislerden hastaneye kaldırılanlar olduğu bilgisini verdi.
Kolokoltsev de, yaptığı açıklamada polisin hayatını tehlikeye atmasına rağmen silah kullanmadığını hatırlattı.
RT’ye olayları değerlendiren Rusya Küreselleşme ve Sosyal Hareketler Enstitüsü uzmanı Boris Kagarlitski de, yönetimin şimdiye kadar neo-ulusalcı hareketlere karşı yeterince önlem almadığı eleştirisi getirdi. Kagarlitski, “Protesto ve çatışmaların arkasında bulunan ulusalcı gruplar istikrarsızlık istiyor. Onlar sosyal ve politik ajandayı değiştirmek istiyor.” dedi.
Polisin göstericileri uzun mücadeleden sonra dağıtması üzerine, göstericilerin bir kısmının metroya indiği ve orada vatandaşlara yönelik şiddet uyguladığı gelen bilgiler arasında.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.