Koalisyon Görüşmesi Sonrası İlk Açıklama Bakan Çelik’ten Geldi

AK PARTİ İLE CHP ARASINDA KOALİSYON GÖRÜŞMELERİ GÖRÜŞMELER KAPSAMINDA BAKAN ÇELİK VE CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KOÇ BİR ARAYA GELECEKKültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Bir hükümet ortaklığını gerçekleştirmekte erken seçim ihtimalide her zaman yarı yarıyadır. Bunu zaman içerisinde göreceğiz. Şuana kadar karşılıklı siyasi nezaket ve saygı çerçevesinde bu görüşmeleri yürütüyoruz” dedi.

AK Parti ile CHP arasındaki koalisyon görüşmeleri kapsamında Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç Yaklaşık 1 saat 37 dakika süren bir görüşmede bir araya geldiler. Görüşmenin ardından görüşme detaylarını basın mensupları ile paylaşan ve soruları cevaplayan Bakan Çelik,  görüşmenin ilkelerin, konu başlıklarının ve görüşme yapılacak yerin belirlenmesi anlamında bir ön görüşme olduğunu belirtti. Bu konularda kendilerinin bugün ve yarın olmak üzere toplantı yapacaklarını ve öncelikle konular üzerinde görüş bildirecek heyet üyelerinin seçilip taraflara karşılıklı olarak bildirileceğini belirtti.

Öncelikle ilkeler ve başlıklar belirlenecek

Bakan Çelik: “Arkasından biz heyet olarak hafta sonuna doğru bir araya geliriz. Bir araya geldiğimizde bu ilkeler üzerinde konu başlıklarını konuşmamız gerektiğine karar vereceğiz. Karar verdikten sonra heyetler arasındaki görüşmeler başlamış olacak. Belki görüşmeler için 10-15 günlük bir zamana ihtiyacımız var. Bütün konu başlıklarını değerlendirebilmemiz için. Bu sürecin bitimine doğru sayın genel başkanlara ayrı ayrı ya da beraber bir sunum yapacağız. Bu sunum içerisinde mutabık olunan veya olunmayan noktalar net bir şekilde fotoğraf ortaya koyulur. Bu fotoğraftan sonra eğer bir koalisyon kurmak için bir zemin olduğuna karar verilirse istikşafi görüşmelerden müzakerelere geçilmiş olunur. Koalisyon kurulmasına imkan olmadığına karar verilirse de süreç kesilmiş olur. Bugün itibariyle 1 saat 40 dakikaya yakın çeşitli meseleler hususunda konuştuk gayet pozitif bir havada. Genel Başkanların değerlendirmesi neticesinde hem isimler hem de sayı o çerçevede belirlenmiş olacak” diye konuştu.

Görüşmenin yeri konusunda da açıklamalarda bulunan Çelik, şöyle devam etti:
“Heyetin rahat ve sağlıklı bir biçimde görüşebilmesi için ihtiyacımız olan ama her iki tarafında ortak bir kabulü olan bir yer olması lazım. Siyasi partilerdeki yoğunluk sebebiyle bu tip müzakerelerde daha sağlıklı mekan olması açısından bunların değerlendirilmesinin ardından açıklanır. Ondan sonra biz heyetler olarak bir araya gelip, konu başlıklarını belirleyip, istikşafi görüşme sürecini başlatmış olacağız.”
Bir gazetecinin “Bugün ilkeler üzerinde görüşmeye başladınız mı?” sorusunu değerlendiren Çelik, makrodan mikroya gideceklerini belirterek şunları söyledi:
“Öncelikle siyasi meseleler en son ekonomik meseleler bırakılmış olacak. Ama bu görüşmeler istikşafi görüşmelerdir. Her birimizin konu başlıkları var. Bu konu başlıklarında biz ne mana bekliyoruz. Örneğin yargıdan bahsediyoruz. Biz ne mana yüklüyoruz, onlar ne mana yüklüyorlar. Onların değerlendirmeleri nedir, bizim değerlendirmelerimiz nedir. Burada ortaya çıkan noktalar nedir, çatıştığımız noktalar nedir, genel başkanların taktirine bırakılacak konular nedir. Bütün bu çerçevede bir yöntem görüşmesidir bu. Karşılıklı sohbet havasında eski günleri anarak bir takım Türkiye ve dünyanın siyasi meselelerini de çok verimli bir şekilde konuştuk. Biz bugün ve yarın yapacağımız çalışmalarla bu konu başlıklarını netleştireceğiz. Bu şekilde heyet görüşmesi için bir araya gelmemiz hafta sonu veya öbür hafta başı gerçekleşmiş olacak.”

Erken Seçim İhtimali Her Zaman Var

Görevlerinin fotoğraf çekmek olduğuna dikkat çeken Çelik, “Bir hükümet ortaklığını gerçekleştirmekte erken seçim ihtimalide her zaman yarı yarıyadır. Bunu zaman içerisinde göreceğiz. Şu ana kadar karşılıklı siyasi nezaket ve saygı çerçevesinde bu görüşmeleri yürütüyoruz. Sürecin kendisi Türk siyaseti açısından sonuç kadar kıymetlidir. Sonuçta müzakerelere geçilme kararı verilir veya verilmez. Her ikisi de mümkün. Bunu sürecin içerisinde göreceğiz. Bugün ki görüşmemiz bir bakıma sürecin kodlarını, koordinatlarını ve sürecin standartlarını belirlemeye dönük bir görüşme oldu” ifadelerini kullandı.

“AK Parti ve CHP’yi aynı fotoğraf karesi içerisinde görebilecek miyiz?” sorusu üzerine ise Çelik: “Artık onu görüşmelerin sonunda bakacağız. Mutabık olunduğu takdirde genel başkanlar artık biz görüşmelere geçebiliriz derse öyle bir fotoğraf çıkar, hayır görüşmelere geçmeye gerek yok derlerse süreç orada kesilir.
Yargı reformu, çözüm süreci, dış politika, seçim barajı gibi konular bu konuları nasıl bir sıralama içerisinde konuşalım, görüşmemizde bu konular konu başlığı olsun mu diye heyet görüşmesinde karar vereceğiz.
Siyasetçi açısından umut veya umutsuzluk gibi kavramlar çok belirleyici değil. Her şey masada, her seçeneği değerlendireceğiz ama karar verilmiş bir süreç var. Şu aşamada gayet pozitif bir şekilde açık, şeffaf ve karşılıklı anlayış çerçevesinde bizim üzerimize düşen görev istikşafi görüşmeleri gerçekleştirmektir.” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.