Kobani Davası’nın 83’üncü Duruşmasında Karar Açıklandı

Mahkeme heyeti eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a toplamda 28 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında olduğu 18’i tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobani Davası davasının bugün görülen duruşmasında karar çıktı. Kararda eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a 42 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme heyeti eski HDP eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’a 30 yıl hapis cezası verdi. DEM Parti Milletvekili Sırrı Süreyya Önder davadan beraat ederken, 12 yıl hapis cezası alan Gültan Kışanak tehliye edildi.
Kobani Davası’nda 130 sayfalık karar okundu. Kararın okunmasıyla birlikte avukatlar ve tutukluların aileleri salonu terk etti.
Selahattin Demirtaş, Kobani davasında toplam 42 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’e silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan 10 yıl hapis cezası verildi.
Eski HDP MYK üyesi Ali Ürküt’e devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma eylemine yardım suçundan 13 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Ürküt ayrıca suç işlemeye tahrik suçundan ise 3 yıl 9 ay hapis cezası aldı.
Alp Altınörs’e devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma eylemine yardım suçundan 18 yıl hapis cezası. Takdiri indirim yapılmadı. Hükmen tutukluluk halinin devamına hükmedildi. Suç işlemeye tahrik suçundan da 4 yıl 6 ay hapis cezası verildi.
Aynur Aşan, silahlı terör örgütü üyeliği suçundan 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanığın yurt dışına kaçarken yakalandığı gerekçesiyle tutukluluk halinin devamına hükmedildi. Diğer suçlardan ise beraat etti.
Bülent Parmaksız, devletin birliğini ve ülkü bütünlüğünü bozma eylemine yardım suçundan 16 yıl, suç işlemeye tahrik etme suçundan 4 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Tutukluluk haline devam.
Cihan Erdal, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma suçundan 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Suç işlemeye tahrik suçundan ise 4 yıl 6 ay hapis cezası verildi.
Dilek Yağlı, devletin birliğini ve ülkü bütünlüğünü bozmaya yardım suçundan 16 yıl, suç işlemeye tahrikten ise 4 yıl 6 ay hapis cezası.
Emine Ayna hakkında silahlı terör örgütü üyeliği suçundan 10 yıl hapis cezası verildi.
Figen Yüksekdağ’a devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma eylemine yardım suçundan 19 yıl hapis cezası verildi. Tutukluluk halinin devamına karar verildi. Suç işlemeye tahrik suçundan ise 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yüksekdağ’a 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçundan 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca iki ayrı terör örgütü propagandası suçundan 3 yıl hapis cezası verildi. Seçim yasaklarına aykırı hareket etmekten ise 3 ay hapis cezası. Yüksekdağ toplamda 30 yıl 3 ay hapis cezası aldı.
İsmail Şengül, devletin birliğini ve ülkü bütünlüğünü bozmaya yardım suçundan 16 yıl hapis cezası. Tutukluluk haline devam. Suç işlemeye tahrik suçundan 4 yıl 6 ay hapis.
Meryem Adıbelli, devletin birliğini ve ülkü bütünlüğünü bozma suçundan beraat etti. Adıbelli, silahlı terör örgütü üyeliği suçundan 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Mesut Bağcık, devletin birliğini ve ülkü bütünlüğünü bozma suçundan beraat etti. Silahlı terör örgütü üyeliği suçundan ise 9 yıl hapis cezası aldı.
Nazmi Gür, devletin birliğini ve ülkü bütünlüğünü bozmaya yardım suçundan 18 yıl hapis cezası. Tutukluluk halinin devamına karar verildi. Suç işlemeye tahrik suçundan ise 4 yıl 6 ay hapis cezası
Pervin Oduncu indirimsiz, ertelemesiz 18 yıl hapis cezası ve ayırca 4 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Tutukluluk halinin devamına karar verildi.
Menzir Çakar, silahlı terör örgütü üyeliği suçundan 9 yıl hapis cezası.
Ayla Akat Ata, devletin birliğini ve ülkü bütünlüğünü bozma suçundan beraat etti. Silahlı terör örgütü üyeliği suçundan ise 9 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Ayla Akat Ata’nın tahliyesine karar verdi.
Ayşe Yağcı’ya, silahlı terör örgütü üyeliği suçundan 9 yıl hapis cezası verildi. Yağcı’nın, kararla birlikte tahliyesine karar verildi.
Gültan Kışanak hakkında devletin birliğini ve ülkü bütünlüğünü bozma suçundan beraat etti. Kışanak, silahlı terör örgütü üyeliği suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Gültan Kışanak hakkında tahliye kararı verildi.
Sebahat Tuncel hakkında devletin birliğini ve ülkü bütünlüğü bozma suçundan beraat etti. Silahlı terör örgütü üyeliği suçundan 12 yıl hapis. Tuncel hakkında kararla birlikte tahliye kararı verildi.
Altan Tan devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma ve terör örgütü üyeliği suçundan beraat etti.
Ayhan Bilgen’in, devletin birliğini ve ülkü bütünlüğünü bozma ile silahlı terör örgütü üyeliği suçlarından beraatına karar verildi.
Aysel Tuğluk, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma suçundan beraat etti.
Berfin Özge Köse ve Bircan Yorulmaz, beraat etti. Köse hakkında yakalama kararı kaldırıldı.
Emine Beyza Üstün hakkında devletin birliğini ve ülkü bütünlüğü suçundan beraat.
Gülfer Akkaya ve Gülser Yıldırım hakkında beraat kararı verildi.
İbrahim Binici beraat etti.
Sırrı Süreyya Önder ise tüm suçlardan beraat etti.

https://x.com/DEMGenelMerkezi/status/1791098617446449169

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.