Koç, “En İyi Karar Oynamak Gibi Duruyor”

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, online gerçekleştirilen bayramlaşma töreninde Youtube kanalında açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Kovid-19 nedeniyle bayramlaşma törenini telekonferans yöntemiyle yaparak futbol için zor bir karar verildiğini ancak sezonu bitirmenin önemli olduğunu, şu aşamada en doğru kararın da oynamak olduğunu belirtti.

Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük, törende, “Başkanımızın, yönetim kurulu üyelerimizin, Fenerbahçe’ye gönül vermiş sporcularının yüksek divan kurulu ve kongre üyelerimizin, taraftarımızın ve dünya İslam aleminin Ramazan Bayramı’nı kutluyorum. Hem Ramazan Bayramı’nda hem de Kurban Bayramı’nda kulübümüz büyük ilgi ve alakalı katılımların olduğu bayram törenleri düzenler. Bu sene böyle oldu. Sağlık olsun. İnşallah Kurban Bayramı’nı kulübümüzde yüz yüze kutlarız” şeklinde konuştu.

Ali Koç’un sanal ortamda camiaya konuşması şu şekilde oldu;

“Bizler için mücadele eden sağlık çalışanlarına ne kadar teşekkür etsek azdır. Onlar arasında da vefat edenler oldu. Ailelerine de başsağlığı diliyorum. Bu sürecin gerçek kahramanları onlar. Allah onlardan razı olsun. Hayatını kaybeden herkesin ailelerine başsağlığı diliyorum. 

Hem ülkemiz hem kulübümüz olağanüstü bir dönemden geçti. Bu dönemde Fenerbahçe neler yaşadı, neler yaptı? Çok şükür ki biz bu süreçte bir sağlık sorunu yaşamadık. Hiçbir vefatımı yaşanmadı. Virüs kapan arkadaşlarımız sağlıklarına kavuştu.

Ülkemiz bu süreçte sağlık problemlerini de iyi yönetti. Sağlık bakanımızın herkesi sakinleştirmesi, umut vermesi, her şeyi tane tane anlatması bizlere umut verdi. Büyük resme baktığımız zaman ülke ve millet olarak iyi bir sınav verdiğimizi düşünüyorum. Ancak rehavete kapılmamamız lazım.”

Ekonomi hakkında konuşa Koç, “Bu süreç elbette ki geride kalacak ama bir tahribat da yaşanacak. Genel ekonomi ve spor ekonomisinde sorunlar yaşanabilir. Bardağı da yarı dolu olarak görmek lazım. Acilen uzun vadeli ve gerçekçi tedbirler alırsak daha iyi olabilir her şey…” dedi.

“Euroleague de iptal edildi biliyorsunuz. Bence bunun etkilerini önümüzdeki sezon göreceğiz. Sponsorluklar konusunda durumlar belirsiz. Ne kadar kombine satacağız, maçlar ne zaman seyircili oynanmaya başlayacak? Sonuç olarak spor ekonomisi de tüm bunlardan etkilenecek.”

Borçlardan bahseden Koç, “Ben camiaya sesleniyorum. Hiç olmadığı kadar kenetlenmemiz gereken bir dönemdeyiz. Zaten ciddi şekilde destek verildi. ‘FenerOl’ kampanyasından tutun da, kombinelere kadar taraftarımız çok destek verdi. Gemiyi de yüzdürebildik bu şekilde. Neden ‘yüzdürebildik’ diyorum? Çünkü bizim gelirlerimizin yüzde 80’i bankalara gidiyor. Ayrıca 40-50 milyon dolarlık bir borç indirimi yapmayı başardık.”

“Futbol için verilen karar, çok zor bir karar. Ülkeden ülkeye değişen kararlar var. Bir şekilde sezonu bitirmeye çalışmak çok önemli. Futboldaki ekonomik kriz, diğer branşlardaki gibi olmayacaktır. Dolayısıyla şu aşamada en doğru karar oynanmaya devam edilmesi gibi duruyor. Süper Lig ve 1. Lig oynanabilir ancak daha alt liglerin çok da zorlanmaması lazım. Her şey spor ekonomisi değil, her şey şampiyonluk değil tabii ki ama devletimizin önderliğinde, omuz omuza vererek tedbirler alınarak bu işin altından hep beraber kalkabiliriz diye düşünüyorum.

Bu programı organize edenlere çok teşekkür ediyorum. Özellikle bazı derneklerimiz ve taraftar gruplarımız hem yurt içi hem de yurt dışında sosyal sorumluluk içinde hareket edip kendi bulundukları bölgelere de önemli yardımlar yaptılar. Taraftarlarımız bu dönemde örnek oldular. Biz gerçekten çok önemli ve büyük bir sivil toplum kuruluşuyuz. Bunu bir kez daha gösterdik. Bu bizim farkımızı da gösterdi. Umarım Türk insanında olan bu değerleri, günlük yaşantımıza da sokar ve daha fazla yaşatırız. Küçüklerimize de bunu öğretmemiz lazım. Saha içinde belki sonuna kadar mücadele edeceğiz ama saha dışında da birlik olmalıyız. Bunu tüm kulüpler olarak yapmalıyız. Sadece Türk sporuna değil, Türk halkına da katkılarımız olacaktır. Herkesin bayramını kutluyorum tekrardan…”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.