Kodak İflasın Eşiğinde

Önümüzdeki Haftalarda Kodak İflasını Açıklayacak

Dünya devi Kodak İflasın eşiğinde, Eastman Kodak Co merkezi, Rochester, New York (Guy Solimano/Getty Images)

NEW YORK—131 yıllık dünya devi Eastman Kodak Co. 2007 yılından beri yaşadığı finansal sıkıntılar sebebiyle iflasın eşiğinde.

Wall Street Journal’ın şirket kaynaklarından aldığı habere göre Rochester, New York merkezli şirket önümüzdeki haftalarda iflas açıklayacak.

Kodak bir zamanlar fotoğrafçılık pazarının %90’ına ve güçlü bir AR-GE altyapısına sahip bir firmaydı. 2004 yılına kadar Amerika’nın önde gelen firmalarının yer aldığı Dow Jones endeksininin asırlarca değişmez parçasıydı.

Bugünlerde hisse senedi 40 sente düştü ve birkaç gündür 1 doların altında işlem gördüğü için NY borsasından çıkarılma riski ile karşı karşıya.

Ayrıca geçen hafta Moody’s şirketin tüm kredi notlarını düşürdü.

Analistlerin açıklamasına göre 1975 yılında Kodak tarafından icat edilen dijital fotoğrafçılık aynı zamanda firmanın da sonunu getirdi. İcat ettiği teknolojiyi piyasadaki rakipleri kadar iyi bir fırsata çeviremeyen firma, azalan film ve baskı işinden dolayı zarar kaydetti.

İflasın eşiğinde olan Kodak, şirketin dijital fotoğrafçılık ile ilgili 1.000’e yakın patenti satarak nakit bulmaya çalıştığı kaydedildi.

Orijinal İngilizce Haber

İlgili Haberler:

Apple’ın Lideri Steve Jobs Hayatını Kaybetti

Facebook, Kullanıcılarının Bilgilerini İzinsiz İzlediği için Dava Edildi

Genetik Bağ, Nesiller Arası Bilgi Transferi Sağlıyor

Güçlü deliller siber korsanlığın kaynağı olarak Çin’i gösteriyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.