Köksal Engür Yaşamını Yitirdi

Seslendirme sanatçısı, sinema ve dizi oyuncusu Köksal Engür, 77 yaşında yaşamını yitirdi.

Usta oyuncu Köksal Engür, böbrek yetmezliğine bağlı komplikasyonlar sebebiyle hayata veda etti.

Engür’ün ölüm haberini duyuran oyuncu Cengiz Bozkurt, sosyal medyada yaptığı paylaşımda, “Köksal Engür abimizi böbrek yetmezliğine bağlı komplikasyonlar sebebiyle kaybettik. Cenazesine dair açıklamayı yarın yapacağız. Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerinin başı sağ olsun” ifadelerini kullandı.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Türk tiyatrosunun usta ismi Köksal Engür’ün ölümünün ardından sosyal medya hesabından taziye mesajı paylaştı.

Son dönemlerde Leyla ile Mecnun dizisinde oynadığı ‘Ak Sakallı Dede’ rolüyle geniş kitlelerin tanıdığı seslendirme sanatçısı, sinema ve dizi oyuncusu Köksal Engür, 77 yaşında hayata veda etti.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, oyuncu ve seslendirme sanatçısı Engür’ün vefatı dolayısıyla taziye mesajı yayımladı. 

Kurt, yayımladığı mesajda şunları kaydetti:

“Türk tiyatrosunun değerli oyuncusu, seslendirme sanatçısı İsmail Köksal Engür’ün vefatını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum. Kendisine Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve tüm sanat camiasına sabır ve başsağlığı dilerim.”

KÖKSAL ENGÜR HAKKINDA

Köksal Engür, 1946’da Kars’ta dünyaya gelmişti. Oyuncu, henüz 10 yaşındayken TRT Ankara Radyosu ‘Çocuk Saati’ programında kısa radyo tiyatrolarıyla mesleğe başlamıştı.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nü 1969’da tamamlayan Engür, TRT’de programlara katılmanın yanında, seslendirme çalışmalarının da temelini atmıştı.

Oyuncu, Ankara Halkevi, Sahne 9, Ankara Deneme Sahnesi, Çağdaş Sahne, Hodri Meydan Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu ve Küçük Sahne gibi özel tiyatrolar ile Bakırköy Belediye Tiyatrosu ve Devlet Opera ve Balesi’nde rol almıştı.

Tiyatroyla sınırlı kalmayıp, sinema ve dizi filmlerde de oynayan Engür, ‘SüngerBob KareŞort’ çizgi dizisinde ‘Squitward’ü seslendirmişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.