Kolay ve Stressiz Kilo Vermenin Yolu “DUKAN DİYETİ”

Dukan diyeti ile Fransa’da 1.5 milyon Fransız beslenme alışkanlıklarını değiştirdi

Diyetin Sloganı “İstediğin kadar ve istediğin zaman ye!”.

Beslenme uzmanı Dr. Pierre Dukan’nın karbonhidratla proteini ayıran “protein ağırlıklı” diyeti, çok hızlı ve kalıcı sonuçlarla ortalığı kasıp kavuran diyet olarak biliniyor.

Dukan diyeti bundan 10 yıl önce Fransa’da ün yapmış ve Fransız kadınlarının kruvasan, peynir ve şarap ülkesinde nasıl bu denli zayıf kaldıklarını açıklayan bir diyet olarak gündeme gelmişti. Fransa’da gerçektende 1.5 milyon Fransız kadın bu diyetle beraber beslenme alışkanlıklarını değiştirdiler.

Dukan diyeti bir tür “protein” diyetidir. Karbonhidrattan mümkün olduğunca uzak durulur. Yağsız proteinlerden, süt ürünlerinden, balık ve kümes hayvanlarından oluşan bir besin kataloğuna sahiptir.

Diyetin 4 aşaması var.

İlk aşamasında sadece et, balık, yumurta ve yağsız süt ürünleri tüketiliyor. Ve tabi dilediğiniz kadar tüketebiliyorsunuz.. Bu aşama en fazla 10 güne kadar çıkabilir. İlk 5 günde 3 kilo verebiliyorsunuz!

İkinci aşamada 1 gün sebze ve protein diğer gün sadece protein olarak en fazla 10 güne kadar tekrarlayabiliyorsunuz.

Üçüncü aşamada her gün sebze ve proteini birarada yiyerek, bir miktar meyve ve iki dilim ekmek ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca haftanın 1-2 günü karbonhidratlı yiyecek tüketebiliyorsunuz (makarna ve pilav gibi)

Dördüncü aşamada artık ne istiyorsanız kendinizi sınırlamadan yiyebiliyorsunuz ancak haftada bir gün mesela her Çarşamba sadece protein ile beslenerek kilonuzu koruyorsunuz. Bu hayatınızda bir alışkanlık olarak yer etmeli. Haftada bir gün sadece potein! Daima…

Ek kurallar

– Günde 1,5 litre su içmelisiniz. Bu, midenizde doluluk hissetmenize yardımcı olur. Çay, kahve ve diyet içecekleri de tüketebilirsiniz.

– Günde 1,5 çorba kaşığı yulaf kepeği (örneğin, yoğurdun üstünde) tüketmelisiniz.

– Her gün 20 dakika hızlı bir şekilde yürümelisiniz.

– Tüm sıvı yağlardan ve tereyağından sakınmanız gerekiyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.