Koleranın Vurduğu Haiti’de Kimse Yok Mu Derneği Hastane Yapıyor

PORT-AU-PRINCE– Depremin yerle bir ettiği Karayip Denizi’ndeki ada ülkesi olan Haiti, şimdide ülkedeki kolera salgınına teslim oldu. Kimse Yok Mu Derneği kolera nedeniyle can kaybının 330’u aştığı ülkenin başkenti Port-au-Prince’de 26 yatak kapasiteli bir hastane yapıyor.

Ekvatora yakın olan ve dört mevsim havanın sıcak olduğu ülkede, bilindik kış aylarında yaz mevsimi başlıyor. Havaların devamlı sıcak ve temiz su kaynaklarının yetersiz olması nedeniyle kolera sonucu ortalama saatte 1 kişinin ölüyor. Haiti’deki hastanelerde ise hâli hazırda 5 bine yakın kolera hastası tedavi görüyor.

Haiti’den deprem sonrasında ayrılmayan ve kalıcı projelere yönelen Kimse Yok Mu’nun hastane inşaatı ise tüm hızıyla devam ediyor.

Hastane projesinin başlatılmasına emeği geçen müteahhit Aladdin Türkoğlu, “Dernek belediyenin tahsis ettiği 26 dönümlük arsayı yoksul halka en faydalı olacak şekilde değerlendirmeyi planlıyor. Bu arazi üzerine, hastane yapımı, yetimhane, okul ve yurt yapılacak.” dedi.

Kimse Yok Mu Derneği sağlık hizmetlerinden yoksun olan ülkede inşa ettiği hastane binasının iç tefrişatı da dernek tarafından yapılacak. İç tefrişatı ile birlikte maliyetinin 700 bin doları aşması beklenen hastane bünyesinde; 6 poliklinik, ameliyathane, acil servis, röntgen odası, kadın doğum servisi, kan alma odası, laboratuvar, kantin, mutfak ve yemekhane bulunacak.

Geçtiğimiz günlerde Haiti’nin kuzey kesimlerde başlayan kolera salgını, artık nüfusun yoğun olduğu Port-au-Prince de ulaştı. Başkentte depremzedelerin sığındığı çadır kamplar hastalığın kolay yayılmasını sağlayacak ortama sahip. İçme suyu ve elektriğin olmadığı bölgelerde koleranın daha fazla can almasından endişe ediliyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.