Kolombiya’da Nevado Volkanı Kül ve Gaz Fışkırtarak Harekete Geçti

Nevado Volkanı 1985 Yılında Patlamış ve 25.000 kişi hayatını kaybetmişti

1985 yılında Kolombiya’da Nevado Del Ruiz volkanının patlaması sonucu bir dağ kasabası olan Armero 17 Kasım’da yok olmuştu. Bu felaket sonras 25.000’den fazla insan hayatını kaybetti. (Jonathan Utz / AFP / Getty Images)

Kolombiya’da Cuma günü Nevado del Ruiz volkanın harekete geçmesi üzerine, çevrede oturanlar için kırmız alarm verildi.

Bogota’nın 90 km batısında bulunan volkanın fotoğraflarını çeken basın, patlama sonrası havaya doğru yükselen duman ve kül bulutlarını görüntüledi.

Kolombiya devlet başkanı Juan Manuel Santos, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada ülkenin afet protokollerine göre volkanın yakınında yaşayanların acil durum planını takip etmeleri gerektiğini belirtti.

Kolombiya yerel basına göre, volkanın yakınında yaşayan 2.300 kişi daha büyük patlamaların ve çığ oluşması korkusundan dolayı tahliye edildiler.

1985 yılında Nevado del Ruiz volkanın patlamasından sonra 17.400 metre büyüklüğünde bir çığ oluşmuş ve köyün üzerine düşmesi sonucu 25.000 hayatını kaybetmişti. Çığ ve kayalar Armero kasabasını tamamen harap etmişti.

Yoğun kül ve dumanda dolayı yakın yerlerdeki havaalanları kapatıldı. Bu hava alanları içinde Manizales, Pereira ve Ermenistan şehirleri de mevcut.

Medyaya göre geçen ay volkan üzerinden gaz ve kül sızıntıları başladı. Zaman zaman yüksek dağın zirvesinden yüksek sesler geliyordu.

Acil önlem planları ile beraber yakın bölgede ikamet eden 30.000 kişiye yüz maskeleri dağıtıldı.

Orijinal İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.