Komisyon Raporunda:”Polis gösterilerde aşırı şiddet kullandı”

Malavi’nin ülke Başkanı Bingu wa Mutharika (Alexander Joe/AFP/Getty Images)

Malavi’de, insan hakları kuruluşlarının yaptığı açıklamada, geçen ay yapılan protesto gösterilerinde polisin göstericilere aşırı şiddet göstermesinden dolayı bu Çarşamba planlanan protesto gösterilerinden çekinildiğini belirtti.

Geçen ay meydana gelen çatışmada, polisin göstericilere karşı verdiği aşırı tepki sonucu  19 kişi hayatını kaybetmiş ve 58 kişide vurularak yaralanmıştı. Olaylarda 275 kişide gözaltına alınmıştı.

İnsan hakları komisyonunun, Afrika Reuters’a verdiği bilgide, “polis kendi görevini doğru olarak uygulamadı…  Gereğinden fazla güç kullanarak, ülke yasalarına aykırı olarak ateşli silah kullandı” dedi.

Temmuz ayının 20 ve 21’inde kötü ekonomik koşulları ve artan baskıları protesto etmek amacıyla Orta Afrika şehirleri olan Lilongwe’de, Blantyre’de ve Zomba’da, polis ile göstericiler arasında çatışma meydana gelmişti.

Komisyon raporunda, Ayın 17’inde yapılması planlanan gösteriden iki gün önce, sivil toplum örgütlerinin Malavi’nin ülke Başkanı Bingu Wa Mutharika için ülkede reform yapması çağrısında bulunması bile, ortalığın bayağı gergin bir hale gelmesine neden olduğu belirtildi.

Pazar günü, Başkan Bingu vatandaşlarını Çarşamba günü herhangi bir gösteri yapmamaları için uyardı. Ülkede yapılacak değişiklikler için biraz daha zamanı ihtiyacı olduğunu söyledi. Herhangi bir gösteri yapılması durumunda sıkı önlemler alınacağını belirtti.

Afrika Review’de yayınlanan bir makaleye göre, başkan Bingu, “ Sivil toplum örgütleri sadece üç hafta içinde hükümetin tüm sorunların üzerine eğilebileceğine inanıyor mu?” diye sordu.

“İçtenlikle bu işi organize edenlere dikkatli davranmalarını söylüyorum, mevcut olanı yok etmemek ve yaşayanları kurtarmak adına kendilerini gözden geçirsinler” diye ekledi.

Rafiq Hajat, Malavi Politika Etkileşim Enstitüsü başkanı ve gösterinin organizatörü, Pazar günü başkanın yaptığı konuşmanın, doğrudan göstericileri içermediğini, daha önce akademik özgürlük için yapılan gösteride vurulan dört üniversite profesörünü de içerdiğini belirtiyor.

Organizatörler Başkanın çağrısına rağmen gösterinin planlandığı gibi yapılacağını söylüyorlar.

Dünyanın en az gelişmiş ülkelerinden biri olan Malavi, ülke gelirinin %40’nı gelen yardımlardan sağlamaktadır.

Orijinal İngilizce Metin

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.