Komünist Parti Üzerine 9 Yorum – Giriş

Epoch Times’ın “Komünist Parti Üzerine Dokuz Yorum” kitabının kapağı. Kitap, Çin’de “Tuidang” (Partiden Ayrıl) hareketini başlattı. (Epoch Times)

Komünist Parti Üzerine Dokuz Yorum” ilk olarak 2004 yılının Kasım ayında yayınlandı ve ardından hızlı bir şekilde İngilizce çevirisi yapıldı. Yayınlanan yazı dizisi, 15 yıl içinde Çin’de dönüşüm ve değişim için görülmemiş bir barışçıl hareketi başlatarak 300 milyonun üzerinde insanın  Komünist Parti ve ona bağlı kuruluşlarını terk etmesini sağladı. İnsanlar her gün partiden vazgeçmeye devam ediyor. Burada Dokuz Yorum’un düzenlenmiş halini yeniden yayınlıyoruz.

Eski Sovyetler Birliğinin ve Doğu Avrupa komünist rejimlerinin düşmelerinin ardından geçen 10 yıldan fazla zaman içerisinde, uluslararası komünist hareketi dünya çapında ret edilmiştir.  Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) çöküşü ise sadece bir zaman meselesidir.

Yine de, tamamen çöküşünden önce, ÇKP kendi kaderini, 5000 yıllık bir uygarlığa sahip olan Çin ulusunun kaderine bağlamaya çalışmaktadır. Bu Çinliler için bir felakettir. Çinliler şimdi, ÇKP’yi nasıl görmeleri gerektikleri, Çin’i ÇKP’siz bir toplum haline nasıl evrimleştirecekleri ve Çin’in mirasını nasıl gelecek nesillere aktaracakları gibi yaklaşmakta olan sorularla yüzleşmelidirler.

The Epoch Times şimdi “Komünist Parti Üzerine Dokuz Yorum” adlı özel bir baş yazı dizisi yayınlamaktadır. Bu yazı dizisi ile ÇKP’nin mezarının kapağı kapanmadan önce, insanlığın başına bir yüzyıldan fazla bir zamandır bela olan komünist parti ve uluslararası komünist hareket üzerine son bir yargılama yapmayı umuyoruz. 

80’den fazla yıl boyunca, ÇKP’nin dokunduğu her şey yalanlarla, savaşlarla, yokluk ve kıtlıkla, tiranlıkla, katliamlar ve terörle mahvolmuştur. Geleneksel inançlar ve prensipler vahşice yok edilmiştir. Orijinal etik kavramlar ve sosyal yapılar güçle paramparça edilmiştir. İnsanlar arasındaki empati, sevgi ve uyum, mücadele ve nefrete dönüştürülmüştür. Cennet ve dünyaya duyulan saygı ve minnettarlık, “cennet ve dünya ile savaş” gibi cahilce bir arzuyla yer değiştirmiştir.

Bunun sonucu ise sosyal, ahlaki ve ekolojik sistemlerin tamamen çöküşü ve Çinliler ve aslında tüm insanlık için derin bir kriz olmuştur. Bütün bu felaketler ÇKP’nin incelikli planlaması, organizasyonu ve kontrolü yoluyla meydana gelmiştir.

Ünlü bir Çin şiirinde söylendiği gibi, “Dökülen çiçekler için boşuna derin derin iç çekiyorum.” Artık hayatta kalmak için zar zor mücadele eden komünist rejimin sonu yakındır. Çöküşünden önceki günler sayılıdır.  The Epoch Times , ÇKP’nin tamamen yok oluşundan önce, bu en geniş çaplı tarikatın bütün zamanların ve yerlerin kötülüklerini bünyesinde nasıl barındırdığını tam anlamıyla ortaya çıkarmak üzere  geriye dönük kapsamlı bir bakışı gerçekleştirmek için zamanın yeterince olgunlaştığına inanmaktadır.

Umuyoruz ki, hala ÇKP tarafından kandırılan kişiler bu yazı dizisiyle onun doğasını daha açık bir şekilde görecek, onun zehrini ruhlarından arındıracak, zihinlerini onun şeytani kontrolünden kurtaracak, kendilerini terörün prangalarından kurtaracak ve onunla ilgili bütün illüzyonları tamamen bertaraf edeceklerdir.

ÇKP’nin yönetimi, Çin tarihindeki en karanlık ve saçma sayfadır. Sonu gelmeyen suç listesi içerisinde en alçakçası Falun Gong‘a uyguadığı zulüm olmalıdır. “Doğruluk, Şefkat, Hoşgörü”ye yaptığı zulüm ile Jiang Zemin ÇKP’nin tabutuna son çiviyi çakmıştır.

The Epoch Times, ÇKP’nin gerçek tarihinin anlaşılmasıyla, bu tür trajedilerin tekrar etmesinin önüne geçilebileceğine inanmaktadır. Aynı zamanda,  umuyoruz ki her birimiz en içsel düşüncelerimiz üzerinde durarak korkaklığımızın ve verdiğimiz ödünlerin  bizi pek çok gerçekleşmemesi gereken trajediye suç ortağı yapıp yapmadığını  inceleyebilir.

“Komünist Parti Üzerine Dokuz Yorum” şu başlıklardan oluşmaktadır:

1. Komünist Parti’nin Ne Olduğuna Dair

2. Çin KomünistPartisinin Başlangıcına Dair

3. Komünist Partinin Tiranlığına Dair

4. Komünist Parti’nin Evrene Karşı Bir Güç Olduğuna Dair

5. Jiang Zemin’in Komünist Parti ile Gizlice Anlaşarak Falun Gong’a Zulüm Etmesine Dair

6. Çin Komünist Partisi’nin Geleneksel Kültürü Yok Etmesine Dair

7. Çin Komünist Partisi’nin Öldürme Tarihine Dair

8. Çin Komünist Partisi’nin Şeytani bir Tarikat Olmasına Dair

9. Çin Komünist Partisi’nin Ahlak Tanımaz Doğasına Dair

Epoch Times Yayın Kurulu

*13 Mayıs, 2012’de yayınlanmış, 27 Temmuz 2020’de güncellenmiştir.

(Devam edecek…)

İlgili yazılar: Komünist Parti Üzerine Dokuz Yorum – 1. Bölüm

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.