Komünistler Akropolis’i işgal edince turistler isyan etti

ATİNAYunanistan’ın sembolü Akrapolis, Yunanistan Komünist Partisi’ne (YKP) bağlı Mücadeleci İşçi Kolları Birliği (PAME) üyeleri tarafından, ekonomik önlemleri protesto amacıyla işgal edildi. Akropolis’i ziyaret edemeyen turistler buna tepki gösterdi.

Yunanistan’ın iflastan kurtarılması için Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu’yla (IMF) ortaklaşa hazırlanan ekonomik istikrar programında yer alan acı kemer sıkma tedbirlerine tepkiler sürüyor. Hükümetin ekonomik krizle mücadelede hayata geçirdiği önlemlere, toplumun farklı kesimleri ilginç protestolarla seslerini duyurmayı seçiyor. Zaman zaman toplumun her kesiminde tepkiyle karşılanan eylemlere imza atan Yunanistan Komünist Partisi (YKP) tarafından desteklenen PAME, Yunanistan’ın sembolü tarihi mekanlardan Akropolis’i işgal etti. Bugün sabah saat 06:00’da Akropolis’e çıkan yaklaşık 200 kişilik grup, ellerinde YKP bayrakları eşliğinde hep bir ağızdan slogan attı. Eylemciler, Akaropolis’in yan duvarlarına biri İngilizce diğeri ise Yunanca iki büyük afiş açtı. Afişlerde, “Avrupa halkları, ayaklanın!” (Peoples of Europe Rise Up) ibaresi yer alıyor. Yabancı turistlerin en çok rağbet ettikleri Akropolis tarihi alanına turistlerin girişine ise izin verilmedi. Akropolis, normalde saat 08:00-19:30 arası ziyaretçilere açılıyor.

Akropolis’in ana giriş kapısına gelen polis, güvenlik önlemi aldı. Ana girişte çalışan görevlilerin verdiği bilgiye göre eylemci grup, Akropolis’in başka bir kapısındaki kilidi kırarak Akropolis’e çıktı.

Yunan polisi ve diğer yetkililer ile protestocu grup arasında yapılan müzakerelerden sonra PAME üyeleri, eylemlerine 10:30’da son verdi.

Bu arada Akropolis’i sabah saatlerinden itibaren ziyaret etmek isteyen turistler, kapıdan dönmek zorunda kaldı. Giriş kapısı önüne gelen yüzlerce turist, içeriye girmelerine izin verilmemesi nedeniyle neler olduğunu anlamaya çalıştı. Bir turist grubun gidip diğerinin geldiği Akropolis’te, içeri giremeyen ziyaretçiler eylemi fotoğraflamakla yetindi. Polis ve Yunan vatandaşları ile YKP üyeleri arasında zaman zaman gerginlik de yaşandı.

Hollanda’dan gelen bir aile, tekerlekli sandalyedeki kızlarıyla kapıdan dönmek zorunda kaldı. Böyle bir şeyi kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyleyen anne, bunun uzak ülkelerden gelen turistlere yapılmış bir haksızlık olduğunu söyledi. Bir başka Japon çift ise Akropolis’i ziyaret edemedikleri için üzgün olduklarını belirtti. Kanadalı bir başka öğrenci grubu ise Akropolis’in kapalı olmasını anlayışla karşılayamayacaklarını ifade etti. “Yunanistan, ekonomik krizle mücadele etmek istiyorsa turistleri engellememeli.” mesajı verdi.

Geçen hafta da PAME ve Yunanistan Komünist Partisi üyeleri, Zenith adlı yolcu gemisinin Pire limanından ayrılmasına izin vermemiş, 950 turist mağdur olmuştu. Bu eylem, turizmin baltalandığı gerekçesiyle tepki çekmişti.

TURİSTLER TÜRKİYE’YE KAYIYOR

Yunanistan’da turizm acenteleri, hükümetin KDV ve diğer ürün ile hizmetlere getirdiği büyük vergi artışı nedeniyle turizm sektörünün ağır yara alacağını dile getiriyor. Bu arada Yunanistan, tasarruf amacıyla yurt dışındaki tanıtımlarını uzun yıllar önce hazırlanan reklamlarla yapıyor. Bu tanıtım şeklini eleştiren gazeteler, ülkeye büyük döviz girdisi sağlayan turizme çekiciliği olmayan malzemeyle zarar verildiğini ifade ediyor. Son dönemde ekonomik önlemlere tepki gerekçesiyle turistlerin mağdur edildiğine dikkat çeken yetkililer, ülkenin gelire ihtiyaç duyduğu bir dönemde bu tip protestoların ülkeye zarar verdiğini kaydediyor.

Geçen yıl Yunanistan’a yüzde 20 daha az turist gelirken, bu düşüşün 2010 yılında sürmesi bekleniyor. Yunanistan’ı gelmeyi düşünmeyen turistlerin ise yüzde 25 ila 30 oranında daha ucuz ve hizmetleri daha kaliteli olan Türkiye’yi tercih edeceği ifade ediliyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.