Konak Cumhuriyet Meydanı’nda 2400 Kişi Atatürk Portresi Oluşturacak

“10 Kasım’da İzmir’deyiz… 10 Kasım’da İzindeyiz.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 74. yıldönümünde Konak Belediyesi tarafından çok anlamlı bir etkinlik ile anılacak. 10 Kasım cumartesi günü saat 12.00’de Cumhuriyet Meydanı’nda Türkiye’de ilk kez görkemli bir anma etkinliği gerçekleştirilecek. 2 bin 400 kişi İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelecek ve Atatürk portresi oluşturacak.

Fotoğraf Sanatçısı Cumhur Aygün, yaklaşık 1.5 yıldır çekeceği bu tek kare fotoğrafı kurguladığını belirtirken, fotoğraf ile ilgili onlarca simülasyon gerçekleştirdiğini söyledi. 3 fotoğraf sanatçısı Cumhur Aygün’e bu karenin çekimi sırasında destek olacak ve yaklaşık 20 farklı video kamera ile organizasyon kayıt altına alınarak belgesel niteliğinde bir film de hazırlanacak. Projenin pek çok ulusal ve yerel televizyon kanalı tarafından canlı olarak yayınlaması bekleniyor.

GigaPan tekniği ile yüzlerce yüksek çözünürlükteki fotoğraf birleştirilerek tek bir fotoğraf elde edilebiliyor. Bu teknoloji ile Türkiye’de ilk kez binlerce insanın yüksek çözünürlükteki fotoğrafı tek bir kare içerisinde yer alabilecek. Tekniğin uygulamasını canlı olarak organize edecek olan Euro/DMC şirketinin sahibi Murat Canbaz kısa bir süre önce Londra olimpiyatlarında başarı ile uygulanan bu teknolojinin Türkiye’de ilk kez deneneceğini ve daha da önemlisi fotoğraf çekildikten saniyeler sonra fotoğrafta yer alan kişilerin www.izindeyiz.net internet sitesi üzerinden kendilerini etiketleyebileceklerini belirterek bir rekor gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söylüyor.

Konak Belediye Başkanı Dr.Hakan Tartan, uygulamanın insanlara duygu seli yaşatacağını belirterek, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek olan projenin uluslararası medyada da yer bulacağın söyledi.

Başkan Tartan şöyle konuştu: “Siz hiç Türkiye’ye gelmiş bir yabancının, bir 10 Kasım sabahı, saat dokuzu beş geçe neler yaşadığını düşündünüz mü? Ben de düşünmemiştim; ta ki yabancı bir dostum yaşadığı büyük şaşkınlığı anlatana kadar. Demişti ki; “Siz nasıl bir milletsiniz ki, bunca yıl sonra dahi bir insanın ölümünü böylesine büyük bir vefayla, bağlılıkla ve böylesine büyük bir katılımla anabiliyorsunuz? 10 Kasım nedir? ‘Bir insanın ölümü’ mü, yoksa bir ülkünün paylaşıldığının göstergesi mi? 10 Kasım, “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” diyen bir lidere saygının, ülkeye bağlılığın göstergesidir. 10 Kasım, bu ülkede yaşayan insanların, her 10 Kasım’da saat dokuzu beş geçe aynı heyecanla, aynı ülküde buluşmasıdır. Aynı özlemle yaşamasıdır. Geleceğe umutla bakması, bir barış sevdalısına, bir dünya liderine bitmek bilmez saygısıdır. Dedik ki, Kurtuluş savaşının başladığı ve bittiği kent İzmir, adına yaraşır bir özlem’e imza atsın. Bu 10 Kasım’da, saat 12.00’de, aynı ülküde buluşsun ve dünyanın en büyük Atatürk portresini oluştursun. Aynı özlemi yaşayan; aynı sevgiyi, aynı saygıyı paylaşan 2400 kişiye ihtiyacımız var. 2 bin 400 kişiden biri de sen olur musun?.. 10 Kasım’da İzmir’deyiz… 10 Kasım’da İzindeyiz.”

Bu arada, organizasyona katılmak isteyen İzmirliler’e şu önerilerde bulunuldu: “Sevgili Atatürk Sevdalıları; 10 Kasım’da Atatürk portresi projemizde 2 bin 400 kişiden biri olmak istiyorsanız; 10 Kasım sabahı saat 10.00’da alanda kurulacak başvuru masalarında kaydınızı yaptırınız. Kayıt masalarındaki başvurunuzun ardından numaranızı alınız. Saha içinde giyilecek olan İzindeyiz sweatshirtleri numara alımından sonra tarafımızdan size verilecektir. Ekip lideri arkadaşlarımızın yönlendirmelerine uyunuz. Herhangi bir sorunda önce ekip liderinize başvurunuz. Sahaya giriş için, ‘siyah’ giyinmiş olma zorunluluğu vardır. Çanta ya da benzeri özel eşya bulundurulmayacaktır. Sevgili çocuklarımız etkinlikte yer almayacaktır. Etkinlik saat 12.00’de gerçekleşecektir.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.