Konda Genel Müdürü Ağırdır: AK Parti Kuruluşunda Hedeflediği Başarının Ötesine Geçti

Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır, Türkiye’deki seçmen profilini değerlendirerek, genel seçimde sürpriz beklemediğini söyledi. CHP’ye oy veren kitlenin tutkusuz olduğunu ve ancak yüzde 10’unun seçimi partilerinin kazanacağını söylediğini belirten Ağırdır, AK Parti’ninkilerinse büyük çoğunluğunun kazanacaklarına inandığını kaydetti. CHP’de sıkışmışlık olduğunu ve ütopya bulunmadığını belirten Ağırdır, MHP’nin antisiyaset bir yol seçtiğini ve barajı geçememe tehlikesi bulunduğunu vurguladı. Konda Genel Müdürü, AK Parti’nin kuruluşunda hedeflediği başarının ötesine geçtiğini, artık yeni bir vizyona ihtiyaç duyduğunu, bundan sonra bütün toplumun partisi olmayla kutuplaşmadan medet uman yerden devam etme tercihiyle karşı karşıya bulunduğunu anlattı.

İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) tarafından düzenlenen Çarşamba Toplantıları’na misafir olan Bekir Ağırdır, Türkiye’de kendi başına marka haline gelmiş problemler olduğunu, bunlardan laiklik, Kürt sorunu ya da yeni anayasa meselesinin, dünyada “Türkiye” dendiğinde akla geldiğini söyledi. Problemlerin çözülemediğini ve bu ruh haliyle seçime gidildiğini ifade eden Genel Müdür Ağırdır, ancak Kürt meselesinin seçimden sonra bugünkü haliyle sürdürülemeyeceğinin çok açık olduğunu belirtti. “Bir sene sonra büyük adım atamazsak dağlardaki sorunu değil, büyük kentlerdeki kavgaları konuşur duruma geleceğiz.” diyen Bekir Ağırdır, yeni bir toplumsal barış tesis edecek anayasa ortaya koyulmazsa, gelecek sene bu zamanlar laiklik tartışmasının boyutunun ne olacağının bilinebileceğini kaydetti. “Seçim sonuçları çok belli ancak tarihimizin en önemli seçimi bu, çünkü bu sorunları konuşacak parlamentoyu seçeceğiz.” diyen Ağırdır’ın tespitleri şöyle: “AK Parti’nin yüzde 20’nin altında oy aldığı tek bir il bile yok. Bir kitle partisi haline geldi. CHP’nin, 50 ilde yüzde 20’nin altında oy alıyor. CHP’de bir sıkışmışlık var. Kitle partisi niteliğini kaybetmiş, sadece modernlere sıkışmış durumda. Coğrafya olarak 50 büyük ilçeye, eğitimi yüksek kesimlere sıkışmış. Kürtler’de hiç oyu yok. Bu durumda CHP’nin, önce bu sıkışıklığı aşması gerekiyor. Aşamazsa kendi başına bulunduğu yerde oyunu yükseltmesi, seçim aritmeğini değiştirmiyor. AK Parti her yerden milletvekili çıkarabilecekken CHP ya da BDP her yerden çıkaramıyor. CHP’de ütopya yok, bu yüzden AK Parti’nin oyu, iktidar yorgunluğu ve eleştirilere rağmen düşmüyor. CHP’nin gelecek yıl yeni anayasa konuşulacaksa, Kürt meselesi konuşacaksa görüşlerini aktarması, toplumsal barış açısından önemli. CHP, değişimden yana olanlarla statükoyu temsil edenler arasında tercih yapmak zorunda. Eskiyi tercih ederse, yüzde 25 oy alması bile mucize. Değişime açık tavır alırsa 35’leri, hattâ 40’ları bulması mümkün.”

Konda Genel Müdürü Ağırdır, CHP’lilerin seçim çalışmalarında gittikleri gecekondulara ayakkabılarını çıkararak girmesiyle ilgili bir soruya ise şöyle cevap verdi: “Milletvekili adayları arasında gecekonduda oturan kaç kişi var? Mesele bu kadar sade. Alsancak’tan aday yapacaksak, ayakkabılarını çıkaracak ve gecekondulara gidecek. Halk bunu yemiyor. Parti kendini yenileyemedikçe, sokakla ilişki kuramadıkça, mesela gariban birinin babası ölse, evine götürmek için araba parası istese, hangi partinin örgütü yardım eder? İnsanların hayatına eğilmiyorsunuz. Siyaseti sadece laiklikle sınırlıyorsunuz. Onlar sizi kendilerinden saymıyor ki ayakkabıyı çıkarıp gecekonduya gitmekten söz ediyorsunuz. Bu dilden konuşmaya devam ederseniz sonuç belli.”

İZSİAD Başkanı İlknur Denizli ise genel seçimde Türkiye’yi hisseden, sokakta ağlayan çocukları gördüğünde başını çeviren değil, halkın hissettiklerini doğru algılayan milletvekilleri istediklerini kaydetti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.