Konfüçyüs Enstitüsü, Çin Komünist Partisinin Batı Toplumuna Sızma Aracıdır

2014-11-06-cuma01s

Dünya Falun Gong Zulmünü Araştırma Örgütü (WOIPFG), 2 Haziran 2014 tarihinde yayınladığı raporda, Çin Komünist Partisinin (ÇKP), “Stratejik Birleşik Cephe” kampanyasının bir parçası olarak, Konfüçyüs Enstitülerini “Çince öğrenme” kisvesi altında komünist ideolojiyi Batı toplumuna yaymak için kullandığına dikkat çekti.

Rapor bu sonuca, Konfüçyüs Enstitülerinin, genel öğretim rehberliği, fon, yatırım, organizasyon yapısı ve Çin içinde ve dışındaki faaliyetlerini analiz ederek ulaştı.

2013 yılına kadar 120 ülke ve bölgede 440 Konfüçyüs Enstitüsü kuruldu. Buna ek olarak, enstitünün internet sitesine göre orta ve ilköğretim okullarında da operasyonel 646 Konfüçyüs sınıfı bulunmaktadır. Bu enstitüler ve dersliklere 850,000 gibi büyük bir sayının kayıtlı olduğu iddia edilmektedir.

Konfüçyanizm, geleneksel Çin kültürünün temel taşlarından biridir ve özellikle Kültür Devrimi sırasında ve sonrasında yıllarca ÇKP tarafından sert bir şekilde kınanmıştır. Ancak, rejim son yıllarda birçok ülkede çok sayıda Konfüçyüs Enstitüsü başlattı. WOIPFG’nin raporunda, bunu farklı bir kılıf altında komünist yayılmacılığının başka bir dalgası olarak tanımlamaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki yüksek öğrenim uzmanları konuya dikkat çekip, endişelerini dile getirdiler.

Nisan ayı sonunda, Chicago Üniversitesinden 7 bölüm dekanı da dâhil olmak üzere 100’ün üzerinde öğretim görevlisi, üniversite yetkililerine Konfüçyüs Enstitüsünün merkez bürosu olan Uluslararası Çin Dili Konseyi Ofisi, Hanban ile yapılan sözleşmenin iptalini talep eden ortak bir mektup imzaladılar.

Mektupta: “Asıl olan bu, ne öğreteceğine büyük ilgi duyan üniversite dışından ve güçlü bir varlık tarafından gerçekleştirilen anormal bir düzenlemedir ve sonuç olarak, bu varlık müfredatımızı ve bizim adımız altında verilen dersleri ve öğretmenleri ciddi bir şekilde etkiliyor” ifadelerine yer verilmektedir.

Kanada Üniversite Öğretmenleri Derneği (CAUT), 2013 yılının Aralık ayında ÇKP’nin güçlü etkisinden dolayı Konfüçyüs Enstitüleri ile tüm bağları sona erdiren bir kararı kabul etti.

CAUT Yönetim Kurulu Başkanı James Turk, “Konfüçyüs Enstitüleri aslında Çin hükümetinin siyasi kollarıdır. Basitçe ortaya koyacak olursak, Konfüçyüs Enstitülerinin sahibi ve işleteni otoriter bir hükümet ve onun politikalarıdır” yorumunda bulundu.

Turk açıklamalarına, “Kanada üniversiteleri ve kolejleri, Konfüçyüs Enstitülerine ev sahipliği yapmayı kabul ettiklerinde, müfredat, metinler ve sınıf tartışma konuları gibi çok sayıda akademik konuda Uluslararası Çin Dili Konseyi Hanban’ın söz sahibi olmasına izin vererek kendi bütünlüğünden ödün verdiler. Böyle bir müdahale, akademik özgürlüğün temelden ihlalidir” sözleri ile devam etti.

Konfüçyüs Enstitüleri, Türkiye’de halen üç üniversitede faaliyet göstermektedir:

– Boğaziçi Üniversitesi
Ortadoğu Teknik Üniversitesi
Okan Üniversitesi

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.