Kongo’da Militan Lider Thomas Lubanga ICC Tarafından Hüküm Giydi

ICC Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından verilen ilk ceza Kongo’lu Lubanga’nın oldu

Uluslararası Ceza Mahkemesi(ICC) tarafından verilen ilk hüküm Demokratik Kongo Cumhuriyetinde Militan Lider Thomas Lubanga’nın oldu (Gianluigi Guercia/AFP/Getty Images)

Uluslararası Ceza Mahkemesi(ICC) tarafından verilen ilk hüküm 2002 ve 2003 yılları arasında Demokratik Kongo Cumhuriyetinde Militan Lider Thomas Lubanga’nın çocuklara silah taşıtmak ve savaşa zorlamaktan suçlu bulundu.

Lahey mahkemesinde üç yargıç tarafından oy birliği ile verilen karar Hollanda’da Çarşamba günü açıklandı. 51 yaşındaki Lubanga kararı duyduktan sonra herhangi bir duygu belirtisi göstermedi.

Ocak 2009’da başlayan yargı süreci üç yıl sonra sona erdi. Tutuklanma belirlendikten sonra kesin cezası açıklanmadı fakat büyük ihtimalle ömür boyu hapis cezası alacak.

Uluslarrası Ceza Mahkemesi Web sitesinde olayla ilgili olarak arka plan açıklmasında,

“Eski adı Zaire olan Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde 1998 yılında Thomas Lubanga Dyilo liderliğindeki UPC (Kongo Vatanseverler Birliği) ile hükümet kuvvetleri arasında başlayan ve bugüne kadar, yaklaşık 4 milyon insanın öldüğü çatışmalar, II. Dünya savaşından sonraki en büyük “ölümcül çatışmalardan” biri sayılmaktadır. 2005 yılında UPC, liderleri tarafından siyasi partiye dönüştürüldü. Böylelikle, Ituri bölgesindeki yaklaşık 15.000 milis silahsızlandırıldı ve çoğu sivil hayat karıştı. Ancak son 10 yıldır silahlandırılan binlerce milis, farklı silahlı politik gruplara katılarak, çatışmalarda aktif rol oynamaya devam etmektedir. Bölge henüz istikrara kavuşmuş değildir ve ciddi insan hakları ihlallerine dair bilgiler gelmeye devam etmektedir” diye belirtti.

Ayrıca Lubanga’nın cezalandırılmasına ilişkin,

“Mahkeme kararına istinaden 17 Mart 2006 tarihinde UPC lideri Thomas Lubanga Dyilo hakkında yakalama emri çıkarılmıştır. UCM tarafından tutuklanan ilk kişi olan Thomas Lubanga’ya yönelik suçlamalar arasında, “15 yaşından küçük çocukların askere alınması ve çatışmalarda aktif olarak kullanılması” öne çıktı. UCM, Lubanga’nın kurucusu ve lideri olduğu Kongo Vatanseverleri Birliği adlı milis gücün Ituri bölgesinde yaygın biçimde tecavüz ve diğer cinsel şiddet biçimlerini uyguladığını gösteren çok sayıda belgeye rağmen bu grubun işlediği cinsiyet temelli suçları yeterince incelememekle eleştirilmektedir. Lubanga’ya karşı açılan dava 26 Mart 2006 tarihinde Lahey’de başladı. Lubanga hakkındaki dava, UCM’nin gördüğü ilk duruşma ve dava olarak tarihe geçmek suretiyle, 93 mağduru temsil eden 8 müdahil avukatın katılımıyla 30.08.2011 itibariyle halen devam etmektedir” diye ifadelerde bulunmuştur.

Derleme İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.