Köpek Balıkları Okyanusun Güzelliğini Göremiyor

Araştırmalar köpek balıklarının renk köru olduğunu ortaya çıkardı. (Photos.com)

Queenisland ve Western Australia Üniversiteleri’nde yapılan son araştırmalar, köpek balıklarının renk körü olduğunu ortaya çıkardı.

17 köpek balığı türünün retianaları, ışın dağılımı absorbansı ve gözün retina tabakasındaki ışığa duyarlı pigmentler açısından mikrospektrofotometre tekniğiyle incelendi.

Gözün retina tabakasındaki ışığa duyarlı hücreler, renkleri farketmeye yarayan moleküllerden oluşuyor. Farklı pigmentler, ışığın farklı dalga boylarına karşı hassas ve böylelikle göz de farklı renkleri algılayabiliyor.

Araştırmalar gösteriyor ki, köpek balıkları geniş bir yelpazede aydınlığı görebiliyorlar, fakat çoğu türün renkleri ayırdedebilen ışığa duyarlı hücreleri yok, ya da sadece tek bir çeşit olarak var, o da renkleri ayrıdetmeye yetmiyor.

Western Australia Üniversite’sinden Dr. Nathan Hart basın toplantısında, bu çalışmanın köpek balıkları için renklerin değil, görüş açısındaki arka planla ön planın kontrastının daha önemli olduğunu gösterdiğini söyledi. Bu çalışmanın bize, kopek balığı saldırılarından nasıl korunabileceğimizle ilgili ışık tuttuğunu belirterek, köpek balığı saldırılarından korunmak için yüzme kıyafetlerimizi veya sörf malzemelerimizi daha az görsel kontrast yaratacak malzemelerden seçersek, onlar için daha az ‘saldırılabilir’ olabileceğimizi sözlerine ekledi.

 

Orjinal ingilizce metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.