Koranavirüs Salgınından Sonra Çin’de 21 Milyon Telefon Hattı İptal Edildi

Çinli bir çocuk, Ocak ayında Pekin, Çin’deki Pekin Demiryolu istasyonunda bir trene binerken akrabalarına sarılır. 21 Ocak, 2020 (Kevin Frayer / Getty Images)

Çin’de COVID-19 salgınının yayılması ile birlikte cep telefonu abone sayısının son üç ayda 21 milyon azaldığı belirtildi.

Pekin yetkililerinin 19 Mart’ta yayınladığı rapora göre üç telefon şirketine ait abone sayısında ciddi şekilde azalma görüldü. ÇKP virüsü (COVID 19) bağlı ölümlerin yüksek sayıda cep telefonu hattı iptaline sebep olmuş olabileceği tartışılıyor.

Çinli uzmanlar, bu kadar yüksek hat iptallerinin olağandışı göründüğünü, cep telefonlarının ülkede yaşamın vazgeçilmez bir parçası olduğunu belirtiyorlar.

ABD-Çin  ilişkileri uzmanı Tang Jingyuan, Epoch Times gazetesi ile yaptığı röportajda “Çin’de dijitalleşme seviyesi çok yüksek. İnsanlar cep telefonu olmadan yaşayamazlar” dedi. “Emeklilik ve sosyal güvenlik işlemlerinden, tren bileti veya alışverişe kadar tüm aktivitelerde insanlar cep telefonu kullanmak zorunda” dedi.

“Tüm Çinliler bir sağlık barkoduna sahip olmak için cep telefonu kullanmak zorunda. Sadece yeşil renkte sağlık koduna sahip olanlar Çin içerisinde serbest dolaşabiliyor şu an. O yüzden birinin cep telefonunu iptal etmesi çok zor” dedi.

1 Eylül 2010 tarihinden itibaren, Çin hükümeti hat sahiplerinin telefonlarını gerçek kimlikleriyle kaydetmelerini şart koştu. Bu sayede geniş çaplı izleme sistemi ile kullanıcıların konuşmalarını kontrol etmeye başladı.

Ayrıca, Çin halkının banka hesapları ve sosyal güvenlik hesapları, cep telefonu planları ile birleştirilmiş durumda. Telefonlardaki uygulamalar, numaranın kullanıcıya ait olup olmadığını kontrol etmek için SIM kartını devlet verileri ile karşılaştırıyor.

Pekin ilk kez 10 Mart tarihinde cep telefonu tabanlı sağlık barkodu sistemini başlattı. Yeni uygulamaya göre Çinliler cep telefonu uygulamasını indirerek kişisel sağlık bilgilerini kaydetmek zorunda. Ardından uygulama, kişinin sağlık düzeyini sınıflandıran üç renkli bir QR kodu oluşturmakta. Buna göre, kırmızı renk kişinin salgın hastalığa sahip olduğu, sarı renk kişinin hastalığa kapma riskinin yüksek olduğu, yeşil ise kişinin sağlıklı olduğu anlamına geliyor.

Pekin, sağlık kodlarının, salgının yayılmasını önlemek amacıyla oluşturulduğunu iddia etti.

Son telefon abone rakamları 19 Mart tarihinde Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MIIT) tarafından açıklandı. Önceki aylara ait rakamlar ile karşılaştırıldığında hem cep telefonu hem de sabit hat kullanıcı sayısının önemli ölçüde azaldığı gözlemlendi.

Cep telefonu kullanıcı sayısının 1.600957 milyardan 1.579927 milyara gerilediği tespit edildi. Sabit hat kullanıcısı sayısı ise 190.83 milyondan 189.99 milyona geriledi.

Uzmanlar sabit hat kullanıcı sayısındaki düşüşün ülke çapında ilan edilen karantina sebebiyle küçük işletmelerin kapanmasından kaynaklanabileceğini söyledi. Ancak cep telefonu kullanıcılarındaki azalma hala bir gizem.

Çin’de üç cep telefonu operatörünün verilerine göre, cep telefonu abone sayısı Aralık 2019’da artmış, ancak 2020’de ciddi bir şekilde azalmıştır.

Çin’in en büyük cep telefonu operatörü China Mobile, yaklaşık yüzde 60 pazar payına sahiptir. Şirket verilerine göre 2017 başından beri abone sayısında her ay sürekli bir artış yaşanmış ancak abone sayısı

Ocak ayında 862 bin, Şubat ayında ise 7,2 milyon azalmıştır.

En Önemli Soru

Cep telefonu hesaplarında yaşanan hızlı düşüşün ÇKP virüsü nedeniyle ölenler ile bir ilişkisi olup olmadığı tartışılıyor.

Tang “Bazı göçmen işçilerin iki cep telefonu numarasına sahip olması mümkün. Biri memleketlerinden, diğeri çalıştıkları şehirden. Şubat ayında, çalışmaya gidemedikleri için çalıştıkları şehre ait olan hattı kapatmış olabilirler” dedi. İşçiler Ocak ayında Çin Yeni Yılı tatili sebebiyle memleketlerine gitmiş fakat salgından dolayı seyahat kısıtlamaları gelince çalıştıkları şehre dönememiş olabilirler.

Ancak bazı Çinliler bu açıklamanın yeterli olmadığını savunuyorlar. Çin’de göçmen işçilerin çoğu en düşük gelir grubuna ait ve bu insanların birden fazla telefon hattına sahip olması zor gözüküyor.

Çin’de yaşanan ekonomik belirsizlik sebebiyle bazı kişilerin ikinci hatlarını iptal etmesi mümkün. Bu insanlar masraf kısmak için ek hatlarını kapatmış olabilirler.

Tang, “Şu anda, verilerin ayrıntılarını bilmiyoruz. Kapanan hatların yüzde 10’u virüsten kaynaklı ölümler ile ilişkili ise, bu yaklaşık 2 milyon insan eder” dedi.

25 Mart’ta Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığından üst düzey bir yetkili gelen yoğun sorular üzerine basın toplantısında mobil verilerindeki düşüşe bir açıklama getirdi.

Cep telefonu hesaplarındaki düşüşün kısmen Şubat ayında karantina sebebiyle işletmelerin kapatılmasından kaynaklandığını belirtti. Yetkili, bu şirketlerin ek telefon hesaplarını kapattıklarını söyledi.

Ayrıca, telekom şirketleri ülke genelinde mağazalarını kapattıkları için insanların yeni hat açamadıklarını söyledi.

Salgının merkez üssü Hubei Eyaletinde gözlemlenen olaylar ile Çin tarafından bildirilen ölüm rakamları arasında bir çelişki bulunuyor. Wuhan şehrindeki yedi cenaze evinin, Ocak sonunda haftanın yedi günü kesintisiz insan cesedi yaktığı bildirdi. Hubei Eyaleti, 16 Şubat’tan bu yana her biri günde beş ton tıbbi atık ve ceset yakabilen 40 mobil krematör kullandı.

Verilerin gizli tutulduğu Çin’de gerçek ölüm oranı bir gizem. 21 milyon cep telefonunun iptali, gerçek rakamın resmi rakamlardan çok daha yüksek olabileceğini gösteren bir indikatör.

Epoch Times, koronavirüsünü (COVID-19)  “ÇKP virüsü” olarak adlandırıyor çünkü Çin Komünist Partisi’nin salgını başta örtbas etmesi ve kötü yönetimi virüsün Çin’e yayılmasına ve küresel bir pandemiğe dönüşmesine sebep olmuştur.

Yazan: Nicole Hao, Epoch Times

Çeviri: Emel Akan, Epoch Times

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.