Kore Yarımadası’nda Gerginlik: ABD-Güney Kore Ortak Askeri Tatbikat Yapıyor

Resim: Getty Images/KIM JAE-HWAN

SEUL– Kore Yarımadası’nda geçtiğimiz günlerde iki kardeş düşman Kuzey Kore ve Güney Kore arasında karşılıkçı topçu atışları ile başlayan gerginlik devam ediyor. Bölgedeki gelişmeler üzerine, ABD ve Güney Kore’nin bugün ortak askeri tatbikatı takip yapıyor. Tatbikatın Kuzey Kore’ye karşı caydırıcılık amacı güttüğü kaydediliyor.

Kore Yarımadası’nın batısındaki sularda bugün başlayan ve ABD’nin nükleer güdümlü uçak gemisi USS George Washington’un da yer aldığı tatbikat, Kuzey Kore’nin Güney Kore’ye ait adayı 23 Kasım’da topçu atışına tutmasının üzerinden bir hafta geçmeden yapılıyor. Yetkililer, tatbikatın söz konusu olaydan önce planlandığı söylerken, yaşanan gerginliğin ardından tatbikatın kapsamın biraz genişletildiği ifade ediliyor. Tatbikatın 4 gün süreceği bildirildi.

USS George Washington uçak gemisi 75 savaş uçağı taşıyor ve 6 binden fazla mürettebata sahip. Bu gemiye en az 4 savaş gemisi eşlik ediyor.

“KUZEY KORE, FÜZELERİ FIRLATMA RAMPALARINA YERLEŞTİRDİ”

Bu arada Kuzey Kore’nin karadan karaya füzeleri Sarıdeniz’de fırlatma rampalarına yerleştirdiği bildirildi.

Güney Kore ile ABD bugün ortak askeri tatbikata başlarken, Yonhap haber ajansı, Kuzey Kore’nin Sarıdeniz’deki karadan karaya füzelerini fırlatma rampalarına yerleştirdiğini duyurdu.

Kuzey Kore resmi KCNA haber ajansı ise sınırlarının ihlali durumunda misilleme yapacağı uyarısını yayınladı. KCNA’da yer alan haberde, “Ülke sularını ihlal eden her hangi bir provokasyona acımasızca şiddetli askeri karşılık vereceğiz.” ifadeleri kullanıldı.

Güney Kore Savunma Bakanlığı ise Yonhap’ın füzelerle ilgili haberinin ‘askeri sır’ olduğu için doğrulayamayacaklarını kaydetti.

ABD ile Güney Kore arasındaki ortak askeri tatbikat tartışmalı sulardan uzakta güneyde devam ediyor. Tatbikat Çin’in muhalefeti ve Kuzey Kore’nin ‘savaş tehditleri’ gölgesinde yapılıyor.

YEONPYEONG ADASI’NDA SİREN SESLERİ

Öte yandan, salı günü Kuzey Kore tarafından bombalanan, Güney Kore’nin sınırdaki Yeonpyeong Adası’nda, tatbikatın başladığı haberlerinin verilmesinden sonra sirenler çaldı ve halka sığınaklara gitmeleri emri verildi. Gelişmeleri burada izleyen gazetecilerin de sığınaklara girmesi istendi. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, sınırdaki Kuzey Kore üssünden bir adet top atışı duyulduğunu, bu nedenle alarm verildiğini açıkladı. Yaklaşık yarım saat süren alarm durumu TSİ 04.57’de kaldırıldı. Güney Koreli Askeri yetkililer, patlamanın tam yerinin ve Kuzey Kore’nin de askeri tatbikata başlayıp başlamadığının belirlenmeye çalışıldığını belirtti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.