Kore’de Çok Kültürlü Evlilik Köylerden Şehirlere Kaymaya Başladı

SEUL– Güney Kore’de göçmen ofisinin düzenlediği ‘Çok Kültürlü Evliliğe Hazırlık’ programına katılanların yüzde 40’ını Başkent Seul ve çevre şehirlerden gelen bekar Koreliler oluşturdu.

Kore’de kırsal kesimde yaşayan bayanlar, gelişen ekonomi ve teknoji ile beraber köyde yaşamlarını devam ettirmek istemediklerinden, evlilikte şehirli erkekleri tercih ediyor. Evlenmeye zorlanan köylü bekarlar çareyi ‘Çok Kültürlü Evlilik’te buldu. Kore’de şu an 180 bin yabancı gelin, arabuluculuk yapan bin 200 tane de kayıtlı şirket bulunuyor. Koreli bekarlar, yabancı gelinleri genelde kültür benzerliğinden dolayı Çin ve Vietnam’dan seçiyor.

Adalet Bakanlığı ilerde çıbabilecek problemden dolayı, Göçmen Ofisine evlilik öncesi bu tip programları düzenleterek, evlenmeyi düşünen Koreli bekarlara bu programlardan en az birine katılmayı zorunlu kılıyor. Yangçon Kültür Merkezi’nde dün yapılan semire katılan 402 bekardan 102’si Seul’den geldi. Seullü bekarlardan 47 kişi ise Seul’de iyi maaş veren şirketlerden çalışıyor.

Son zamanlarda arabuluculuk şirketine başvuran veya bu seminerlere katılan kişilerin profil istatisliğine bakıldığında, çok kültürlü evliliğin köylerden şehirlere sıçradığı görülüyor. Uzmanlar bu değişimi şöyle açıklıyor; Koreli erkekler 20 yaşına gelince, üniversite öğrencisi olmasına rağmen 2 sene askere gitmeleri, iş alanlarında genç bayanların çoğalmasına sebeb oluyor. Bu durumda kariyer olarak kendisinden yüksek veya eşit erkekle evlenmek isteyen bayanların bu seçimi, zaten şehirde kariyer olarak bayanlardan geri kalmaya başlamış erkeklerin bekar kalmasına sebeb oluyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.