Kosova sınırında kurulan “ateş barikat” gerginliğin oluşmasına sebep oldu

Kosova’daki Sırplılar tarafından set kurulan yerde bekleyen Kosova polisleri (Sasa Djordjevic/AFP/Getty Images)

Geçtiğimiz iki gündür Sırbistan ve Kosova sınırında gerginlikler sürüyor. Salı günü, Kosova sınırında bundan sonra Sırbistan’dan yapılacak ithalatın engellenmesi için  bir operasyon düzenledi. Operasyon sonucu Sırplılar ile meydana gelen çatışmada bir polis öldürüldü.

Sırbistan televizyonu B92’ye göre, yaklaşık 12 gençten oluşan bir grup  kontrol noktasında ateş yakarak barikat kurdu.

NATO, Salı günü kontrol noktası için, Kosova’daki yaklaşık 6000 kişiden oluşan barış koruma gücü birliklerini ve helikopterleri  mevzilendirdi.

Operasyonun, Kosova tarafından Sırbistan’a uygulanan ürün ambargosunun hayata geçirilmesi için yapıldığı öğrenildi.

Kosova’nın kuzeyindeki 31 numaralı sınır kapısında kontrolü ele geçiren Kosova Polisi, 1 numaralı sınır kapısına da operasyon düzenlemeyi planlıyordu. Bu sınır kapısına doğru yönelen Kosova polisine bağlı harekat timleri yerel Sırpların yollara kurduğu barikatlarla karşılaştı. Olay yerinden gelen haberlere göre, kuzeydeki Sırpların, Kosova polisine ateş açtığı bildirildi. Sırbistan İçişleri Bakanlığı Kosova’nın bu bölümünde,  Sırpların yollara barikat kurması için çağrı yaptığı öğrenildi.

Salı günü Kosova hükümeti ve Sırbistan güvenlik güçleri ile meydana gelen çatışma sonrası, bir Kosova polisi hayatını kaybetti. Gerginliğin artması ile beraber Avrupa Birliğinin Üst düzey Temsilcisi Catherine Ashton, iki ülkenin başkanı ile ayrı ayrı görüştü.

AB Dışişleri Üst Düzey Temsilcisi Catherine Ashton’ın sözcüsü Maja Kocijancic, ‘‘Kosova makamlarınca düzenlenen dünkü operasyonun faydalı olmadığına inanıyoruz.” diyerek taraflar arasındaki ticaretin serbest olarak akmaya devam etmesi için diyalogun esas olduğunu vurguladı.

Bölgeye gönderilen Barış koruma Gücü güvenliği sağlamaya çalışmaya devam ediyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.