Kot İşçileri Artık Silikozisten Ölmek İstemiyor

ANKARAKot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi, Abdi İpekçi Parkı’nda yaptıkları eylemde ‘Silikozis’ hastalığına yakalanan işçiler için ‘maluliyet aylığı’ bağlanmasını talep etti. Ankara’da 3 gün boyunca konaklayacak işçiler, konuyu hükümete ve Meclis’e taşımayı planlıyor.

Türkiye’nin çeşitli illerinden Ankara’ya gelen Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi üyesi bir grup, Abdi İpekçi Parkı’nda toplandı. ‘Silikozis hastalarına maluliyet maaşı bağlansın’, ‘We have got silikozis’ yazılı dövizleri taşıyan eylemciler, ellerinde ayrıca, işçilere ait sağlık raporlarını taşıdı.

‘Artık ölmek istemiyoruz’ şeklinde slogan atan grup adına bir konuşma yapan Türkiye Birleşik İşçi Partisi (TÜBİP) Başkanı Zeki Kılıçarslan, silikozis hastası kot işçilerinin sayısının 600’e yaklaştığını söyledi.

Bugüne kadar yaklaşık 5 bine yakın kişinin bu hastalığın pençesinde olduğunu belirten Kılıçarslan, “İşçilerin kötü ve sağlıksız koşullarda çalışmasına neden olan işverenler ile bu koşulları denetlemekle sorumlu olup, görevlerini yerine getirmeyen kamu görevlileri hakkında şikayetlerimiz doğrultusunda ceza davaları açıldı.” dedi.

Silikozis hastalarının sosyal güvencelerinin olmadığını hatırlatan Kılıçarslan, kot kumlama işinde çalışmış herkesin göğüs hastalıkları hastanesine ulaşması için ülke çapında bir kampanya başlatılması gerektiğini savundu.

Grup, 3 gün süreyle Ankara’da kalarak, partilerin genel kurullarında konuyu Meclis’e taşımayı planlıyor. Yoğun güvenlik önlemleri altında eylem gerçekleştiren gruba, Tekel işçileri ve KESK Ankara Platformu üyeleri de destek verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.