Kovid-19’un Türkiye’de Ne Zaman Bitebileceği Araştırıldı

Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi, ülkelerde Kovid-19’un ne zaman bitebileceğini tespit edebilmek adına çalışmalarda bulundu.

Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi, Veri Destekli İnovasyon Laboratuvarı (Data-Driven Innovation Lab)’da yapay zeka ve modelleme geliştirerek Kovid-19’un ne zaman azalacağını tespit etmeye çalıştı.

Araştırmacı ekip, Kovid-19 ile ilgili bilinmeyenlerin çok olduğunu belirterek,  “Bu veriler yüzde 100 net ve kesin değil, sadece mevcut şartlar altında bir öngörü. Bu veriler sadece gerçek geleceği şekillendirmek için harekete geçmek için bir rehber olarak kullanılabilir” şeklinde açıklamada bulundu.

Ekip, “Her bulaşıcı hastalığın bir yaşam döngüsü var. Salgının patlaması, hızla yayılması, yavaşlama hızı ve sona ermesi şeklinde. Fakat salgında bu yaşam döngüleri ülkelere ya da bölgere göre değişiklik gösterebiliyor. Farklı ülkeler aynı anda farklı fazlarda olabiliyor. Örneğin 21 Nisan’da Singapur Başbakanı Hsien-Loong Lee, sokağa çıkma yasaklarını uzatırken İtalya Başbakanı Giuseppe Conte de 4 Mayıs’ta işletmelerin tekrar açılması için plan yaptıklarını açıkladı” dedi.

Bilim insanları Türkiye ile ilgili öngörülerinin 6 Mayıs 2020 tarihine kadarki verilerden alındığını açıkladı.

Türkiye’de Kovid-19’un bitmesi için 120 günlük bir süreye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, Türkiye’de salgının biteceği tarih 8 Eylül 2020 olarak tahmin edildiği gösterildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.