Kraliçe Elizabeth, 34 Yıl Aradan Sonra New York’ta

NEW YORKİngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, 34 yıl aradan sonra ABD’nin New York kentine geldi. Birleşmiş Milletler’de (BM) konuşan 84 yaşındaki Kraliçe, dünyaya birlik ve barış çağrısı yaptı.

Kanada’yı 9 gün ziyaretinin ardından bugün geldiği New York’ta ayağının tozu ile BM Genel Kurulu’nda konuşan Kraliçe, BM’in dünya sorunlarını çözme görevine devam etmesini istedi. BM’in küresel tehlike arz eden konularda üstlenmiş olduğu görevi takdir ettiğini kaydeden Kraliçe, bunun dünya barışı, güvenliği ve refahı için önem arz ettiğini dile getirdi. Kendisini dinleyen 192 ülkenin temsilcilerine, ikinci defa Genel Kurul’dan konuştuğunu anımsatan Kraliçe, ilk BM ziyaretini 1957 yılında yaptığını hatırlattı.

BM’ye gelişinde, Kraliçe ve eşini BM genel Sekreteri Ban Ki-moon ile Genel Kurul Başkanı Ali Abdessalam Treki karşıladı. BM’nin milletler arası barış, eşitlik ve adaleti tesis etmeye çalıştıldığına dikkat çeken Elizabeth, bu sayede insanların daha özgür ve güven içinde olduklarını söyledi. BM’in dünya genelinde sorunların çözümü için her geçen yıl daha fazla görev üstlediğine işaret eden Kraliçe, “Ben burada ilk konuşmamı yaptığımda Birleşmiş Milletler’in 3 operasyonel görevi bulunmaktaydı. Bugün ise dünya genelinde 120 bin kadın, erkek ile 26 görevi yerine getirmekte. Sizler anlaşmazlıklara çözüm üretiyor, doğal afet ve hastalıklardan etkilenen milyonlarca insana yardım ediyor ve fakirlikle mücadele için çaba sarf ediyorsunuz” diye konuştu.

BM’deki konuşmasının ardından BM Genel Sekreteri Ki-moon, Kraliçe onuruna bir resepsiyon verdi. BM’deki ülkelerin büyükelçilerinin katılabildiği resepsiyonun ardından Kraliçe, 11 Eylül saldırılarından sonra ‘Ground Zero’ diye anılan Dünya Ticaret Merkezi’nin (World Trade Center-WTC) bulunduğu yeri ziyaret etti. Kraliçe, New York’ta yalnızca 5 saat kaldıktan sonra İngiltere’ye döndü.  

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.