Kredi Kart Borcu Tek Limit Uygulaması Belli Oldu

Kredi kartı borcu’nu kontrol altına almak için planlanan ‘tek limit’ uygulamasının detayları belli oldu

kredi kart borcu

Çalışmalar hakkında bilgi veren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)Vatandaşın kredi kart borcu’nun, kart limitlerindeki yükseklik, harcama alışkanlıklarında problem oluşturduğunu. Kartı kartla çevirmekten tutun da, aylık geliri bin lira olanın cebinde 20 bin lira limitli 4-5 kart bulununduğunu vatandaşın adeta cebinde bomba taşıyor olduğunu söyledi.

Düzenleme için kanunî değişiklik gerektiğine işaret eden BDDK bankaların da görüşlerini alacaklarını kredi kart borcu sahiplerinin de ‘reyting’lerinin ölçüleneceğini,. borcuna sadık olanlara verilecek yüksek not, kart limitinin artmasını sağlanacağı belirtildi..

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, kredi kartında atılacak en önemli adımlardan birinin limit olduğunu belirterek, her kart sahibinin tek limiti olacağını söyledi. Buna göre kişinin limiti, gelirinin en fazla iki-üç katı olabilecek. Kart sayısı ne olursa olsun, şahıslar belirlenen limit kadar harcama yapabilecek. Kredi kartına yönelik değerlendirmelerinde kredi kart borcu meselesi üç- beş yıl sonraki sorunu şimdiden tedbir alınarak büyümeden çözülebilecek.

BDDK Başkanı Bilgin, kredi kartında atılacak en önemli adımlardan birinin limit olduğunu belirterek, her kart sahibinin tek limiti olacağını söyledi. Buna göre kişinin limiti, gelirinin en fazla iki-üç katı olabilecek. Kart sayısı ne olursa olsun, şahıslar belirlenen limit kadar harcama yapabilecek. Kredi kartına yönelik değerlendirmelerinde haklı olmaktan bıktığını ifade eden Tevfik Bilgin’e göre, üç- beş yıl sonraki mesele şimdiden tedbir alınarak büyümeden çözülebilecek.

BDDK Başkanı, mantıklı olanın iki kart kullanmak olduğu görüşünde. Türkiye ortalamasının kişi başı iki kart olduğuna işaret eden Tevfik Bilgin, “Ancak bazılarının beş, bazılarının da on kartı var. Akıllı kullanılırsa kredi kartı iyi. Bazen hem bankalar hem de tüketiciler irrasyonel davranabiliyorlar.” şeklinde konuştu. Türkiye’de ek kartlarla birlikte yaklaşık 50 milyon kredi kartı bulunuyor. Kişi olarak bakıldığında ise 18 milyon kişinin kredi kartı var. Ek kart düşüldüğünde kişi başına iki kart düşüyor. Toplam kredilerde takibe düşme oranı yüzde 2,9. Kredi kartlarında ise bu oran yüzde 6,1. Parasal büyüklük açısından bakıldığında kredi kartlarında takibe düşen miktar 3,5 milyar lira. Takipteki bireysel krediler ise 6,7 milyar lira. Toplam kredi kartı büyüklüğü 53,8 milyar lira. Kredi kartı ile yapılan alışverişler, sektördeki krediler arasında üçüncü sırada yer alıyor. Kredi kart borcu’nu  birinci  sırada 85 milyar lira ile ihtiyaç kredileri, ikinci sırada ise 73 milyar lira ile konut kredileri  takip ediyor.

İlgili Haberler

Para En İyi Nasıl Değerlendirilir

Kredi Kartları Ödemelerine Yeni Uygulama Başlıyor

Kredi Kartı Sahipleri Dikkat!

Kredi Kartı Yerine Tüketici Kredisi

Cari Açık 65 Milyon Dolara Ulaştı

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.