Kredi Kartı Sahipleri Dikkat!

Tüketici Hakları Derneği (THD) Başkanı Turhan Çakar ve Bir grup dernek üyesi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme (BDDK) önünde BDDK’nın Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkındaki Yönetmelikte yaptığı değişikliğe ilişkin açıklamalarda bulunarak tepkilerini dile getirdiler.

Dernek üyeleri ‘‘Asgari ödeme nedeniyle yuvaların yıkılmasını istemiyoruz.’’, ‘‘Parçalanmış aile istemiyoruz.’’,‘‘BDDK tüketici haklarına sahip ol.’’ Dövizleri taşıdılar.

 BDDK’nın Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkındaki Yönetmelikte 17 Aralık 2010’da değişiklik yaparak 17 Eylül 2011’de geçerli olmak üzere limiti 5 bin lira ve üzerinde olan kartların asgari ödeme tutarını yüzde 20’den yüzde 22’ye çıkarıldı ve yeni kredi kartı alacak olanlar için de bu asgari ödeme tutarı yüzde 40 olarak belirlendi.

 Asgari ödemelerle yaşamını sürdürmek zorunda kalan, yatır-çek yaparak nakit kullanan ve bu şekilde borçlarını döndürebilme durumunda olan 10 milyon dolayındaki kart sahibinin zor durumda kalacağını vurgulayan Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar yönetmelikle bir takvim yılı içerisinde en fazla 3 defa dönem borcunun yüzde 50’sine kadar ödeme yapılan kredi kartlarının limitlerinin dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar arttırılamayacağı ve bu kartların nakit kullanıma kapatılacağını belitti. Çakar, bu değişikliklerin tüketicilere bildirilmediğini ve 17 Eylül 2011 tarihinden itibaren milyonlarca kredi kartı sahibi tüketicinin büyük bir şok yaşayacağını ve aile dramlarının yaşanmasına neden olabileceğini bildirdi.

‘‘BDDK, yaptığı yönetmelik değişikliğini uygulamaya koymadan önce konuyu ne tüketici ne medya ile paylaşmıştır.’’ Diyen Çakar yönetmelik değişikliğini bankaların tüketicilerden gizlemesine zemin hazırlayarak yapmış olduğunu bunun da hukukun belirlilik ilkesiyle bağdaşmayacağını savundu. Konuşmasında BDDK’ya seslenen Çakar, intiharlara, yuvaların yıkılmasına ve ailelerin parçalanmasına neden olunmaması için bir an önce bu yönetmelikteki sözü edilen değişikliklerin kaldırılmasını, aksi takdirde yaşanacak dramların sorumlusunun BDDK olacağını ifade etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.