Kredi Kartı Yerine Tüketici Kredisi

24 Mart 2011 tarih ve 27884 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe ilişkin Merkez Bankası’ndan yapılan kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranları hakkında basın duyurusunda, kredi kartı işlemlerinde faiz oranlarının yurt dışında ki bankalar gibi ülkemizdeki bankalarda da bireysel kredilere oranla düşük tutulduğu, bunun da kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaya yönlendireceği açıklandı. Kredi kartı sahiplerinin menfaatleri için bu yolu seçmeleri gerekmektedir.

01 Temmuz 2011 – 30 Eylül 2011 tarihleri arasında kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı şu şekildedir;

Türk Lirası için yüzde 2,12, ABD doları için yüzde 1,70 ve Euro için yüzde 1,64, aylık azami gecikme faizi oranı ise Türk Lirası için yüzde 2,62, ABD doları için yüzde 2,20 ve Euro için ise yüzde 2,14’tür.

Belirlenen oranlar bankaların uygulayabileceği en yüksek oranlar olup, 01 Temmuz 2011 tarihinden itibaren bankalar hiçbir şekilde bu oranların üstüne çıkamayacaktır. Bu faiz oranlarını geçmemek kaydı ile bankalar faiz oranlarını istedikleri gibi ayarlayabilecektir.

Yoruma kapalı.