Kremlin’deki Yılbaşı Kutlamaları İçin 100 Yıllık Dev Çam Kutsanarak Kesildi

MOSKOVA – Rusya’nın başkenti Moskova’da yılbaşı hazırlıkları son hızla devam ederken, Kremlin’de geleneksel yılbaşı çamı için çalışmalar başladı. Yüz yıllık dev çam ağacının kesilmesini uygun gören Kremlin, ekolojik faktörlerin göz önünde bulundurulduğunu açıkladı.
Kremlin Sarayı için Moskova çevre bölgesi Klin’de kesilen dev çam 17 Aralık’ta törenle Kremlin’e uğurlanacak. Kremlin Sarayı’nda her yıl geleneksel olarak “dikilen” çam ağacı, Çarlık Rusyası ve Sovyet döneminin de gözde alışkanlıklarından oldu.
Klin Belediyesi Basın Sözcüsü Natalya Polovodskaya, ağacın kesilmeden önce kutsandığını belirtti. Belediye Sözcüsü, “Ormanda ağaç kesilmeden önce dini tören yapıldı ve Ortodoks geleneklerine göre kutsandı. Çamı Rus Ortodoks Kilisesi Klin bölge sorumlusu papaz Boris Balgofrov kutsadı.” dedi.
Rusya Devlet Başkanlığı İdaresi Basın Sözcüsü Viktor Hrekov, yılbaşı kutlamaları için ağaç kesiminde ekolojik faktörleri göz önüne aldıklarını belirtti. Kremlin yetkilisi, “Ağacın yaşına göre kesilmesi önem arz ediyor. Kesilecek ağacın en az 100 yıllık olması şart. Moskova çevre bölgesinde 10 yerde araştırma yapıldı ve yüzün üzerinde çam gözden geçirildi.” dedi.
30 metrelik çam 17 Aralık’ta Moskova çevre bölge Valisi Boris Gromov’un eşliğiyle ve düzenlenecek törenle Kremlin Sarayı’na uğurlanacak. Ağacın en tepesine 1,5 metrelik dev yıldız da konulacak, bin 100 metrelik süs ve 400 oyuncakla süslenecek.
Yılbaşı için çam kesme geleneğinin tarihi 17. yüzyılda Çar Aleksey Mihayloviç Romanov’a kadar uzanıyor. 18’inci yüzyılda Büyük Petro, ülkenin başkentini St.Petersburg’a taşımasına rağmen yılbaşı kutlamalarında kurulan çam Kremlin’in vazgeçilmez süs eşyası haline geldi. Bu gelenek eski Sovyet döneminde de devam ettirildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.