Kritik MGK Sonrası Başbakan ve Bakanlar İftar Yemeğinde Buluştu

İSTANBULHarp Akademileri Komutanlığı’ndaki kritik Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Merkezefendi Mevlevihanesi’nde kurmaylarıyla buluştu. Basına kapalı gerçekleştirilen programda iftar yapan ve teravih namazını kılan Erdoğan’ın çalışma arkadaşlarıyla MGK’nın değerlendirmesini yaptıkları öğrenildi. Erdoğan’ın mevlevihaneden çıkışı sırasında bir proje kapsamında evleri yıkılacak olan mahalleli, Başbakan’dan yeni ev sözü aldı. Kritik MGK zirvesinin ardından Başbakan Erdoğan ilk önce Beşiktaş’taki çalışma ofisine gitti. Beşiktaş’taki ofiste kısa bir süre kalan Erdoğan, kabinedeki bakanlar ve çalışma arkadaşlarıyla iftar yapmak üzere Zeytinburnu’ndaki Merkezefendi Mevlevihanesi’ne geldi. Zirveye Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Muammer Güler, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in yanı sıra iş dünyasından birçok kişinin katıldığı öğrenildi.

İftar yemeğinin ardından canlı tasavvuf müziği dinleyen Başbakan Erdoğan ve kabine üyeleri birlikte teravih namazını kıldı. Basına kapalı gerçekleştirilen mini zirvede yaklaşık 5 saat mevlevihanede kalan Erdoğan ve bakanlar saat 01.00 sıralarında tarihi mekandan ayrıldı. Erdoğan ve bakanların yemekte MGK’yı değerlendirdikleri öğrenildi.

Erdoğan’ın mevlevihaneden çıkmasının ardından Zeytinburnu Merkezefendi Mahallesi’nde oturan ve evleri Osmanlı Türk Mahallesi projesi kapsamında yıkılacak olan mahalleli Başbakan Erdoğan’ın yanına geldi. Evlerinin yıkılması nedeniyle açıkta kalacakları korkusu yaşayan çevre sakinlerinden Oğlu Bekir ile birlikte Başbakan’a yaşadıklarını anlatan Kezban Yılmaz, yaklaşık 35 senedir bu mahallede oturduğunu söyledi. Kezban nine, “Evimiz Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait bir arazide bulunacağı için yıkılacak. Yetkililer bize Pendik civarında ev vereceklerini söylediler. Ancak bizim dost ve akrabalarımız Zeytinburnu ve çevresinde. Biz Başbakanımızdan ‘sizleri mağdur etmeyeceğiz’ sözünü aldık” dedi.

Söz konusu mahallenin sakinlerinin mağdur edilmeyeceğini belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Osmanlı Türk Mahallesi projesi kapsamında evlerin yıkılacağını ve mahalleliye uygun fiyatlarla ev verileceğini belirtti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.