Küba İlacı Corona Virüsü Tedavisinde Umut Oldu

Küba’da 1986 yılında geliştirilen IFNrec isimli ilaç corona virüsü salgını için umut oldu.

Küba’da Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji Merkezi’nden (CIGB) bir araştırma ekibi tarafından geliştirilen rekombinant “Interferon alfa 2B” isimli ilaç otuz yıldan fazladır binlerce Kübalı hastaya fayda sağladı.

Pekin yönetimi, yeni tip corona virüsle mücadele için seçtiği 30 ilaç arasına IFNrec ilacını da ekledi.

Küba Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel, Twitter hesabından; “Küba’nın geliştirdiği Interferon Alpha 2B ilacı Çin’de koronavirüse karşı kullanıldı. Çin hükümeti ve halkını koronavirüsle mücadele çabalarında destekliyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.

İlaç şirketi BioCubaFarma’nın bilimsel danışmanı Doktor Luis Herrera Martinez, Küba televizyonuna yaptığı konuşmasında seçilen ilacın daha önce corona virüsü ile aynı özelliklere sahip virüslerin tedavisinde kullanılması nedeniyle seçildiğini aktardı.

Martinez “Bu gibi durumlarda hastaların kötüleşip, sonucu ölüm olan ağır evreye ulaşmasına karşı koruyucu mekanizma işlevi görme avantajına sahip” şeklinde konuştu.

Çin’deki Küba Büyükelçiliği 5 Şubat’ta Twitter hesabından, “Jilin’deki Çin-Küba Changheber tesisi, Küba’nın teknolojisini kullanarak IFNrec ilacını Çin Yeni Yılı’nın ilk gününden bu yana üretiyor. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu ürünümüzü yeni koronavirüsle mücadelede kullanmak üzere seçti” şeklinde paylaşımda bulunmuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.