Kültür ve Turizm Bakanı Günay: Alanya Kalesi’nin UNESCO’ya Girmesi İçin Çalışıyoruz

ANTALYAAlanya Turistik İşletmeler Derneği’nin (ALTİD) 25. kuruluş yıl dönümü nedeniyle davetli olarak Alanya’ya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ilçeye alternatif turizmi kazandırmak için ve Alanya kalesinin UNESCO aday listesine kalıcı bir şekilde sokmak için çalıştıklarını söyledi. Alanya’da saat 16.30 sıralarında olması beklenen Bakan Günay, akşam ezanının okunmasıyla birlikte ilçeye geldi. İlk etapta Kızılkule’ye gelen Bakan Günay, temsili muhafızlarla fotoğraf çektirdi. Kızılkule’yi gezerken Alanya yöresinin limonatasını içen Bakan Günay, Alanya Kalesi’ni gezerek tören alanına gitti. Kalabalık bir kitle tarafından karşılanan Günay, Alanya turizmini çeşitlendirmek için kendilerine ne görev düşüyorsa onu yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Bakan Günay, “Alanya’nın ulaşım olanaklarını sağlıyoruz. Antalya Havaalanı’ndan Alanya’ya ulaşımı raylı sistemle gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Projelendirmeye çalışıyoruz. Gazipaşa Havaalanını Alanya’da yaşayan bir vatandaşımız kadar önemsiyoruz ve yakından takip ediyorum. Golf, kış ve yayla turizmi konusunda bütün plan ve çalışmalarımızı yapıyoruz. Türkiye turizminin marka noktalarından birisi olsun diye Alanya için uğraşıyoruz. Ama Alanya için benim özel bir gayretim ve uğraşım var. Burada emeği geçen ilçe yöneticilerine teşekkür ediyorum. Biz Kızılkule’yi, Alanya Kalesini, tersaneleri ve buradaki Osmanlı, Selçuklu alanı şu anda UNESCO aday listesinde. UNESCO Dünya Mirası’na kalıcı bir şekilde sokmaya çalışıyoruz. İnşaallah 20011’de bunu başaracağız. Sadece Alanya için değil. Ülkemizin kültür turizmi için, tarihine ve kültürüne sahip çıkmak için bu en güzel başarılardan bir tanesi olacak. Ben bu güzel ama serin yaz sonu akşamında sizi fazla tutmak istemiyorum. Çok değerli sanatçılarımız var. Sayın Şefika Kutluer’in Ankara’daki konserine Ankara dışında olduğum için ulaşamamıştım. Ama bu akşam onu dinleme şansına erişeceğim. Sözü kısa müziği uzun tutmak lazım.” dedi.

ALTİD Başkanı Gülçin Güner, Bakan Günay’a desteklerinden dolayı bir plaket verdi. Aynı zamanda turizme büyük destekleri olanlara da Bakan Günay tarafından ödülleri verildi. Bakan Günay daha sonra Sef Oldrich Vlcek yönetimindeki Virtuosi di Praga orkestrasını ve Şefika Kutluer’in konserini dinledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.