Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Galata Kulesi İle İlgili Açıklama

Galata Kulesi’nde başlatılan restorasyon çalışmaları esnasında ortaya çıkan görüntülerle ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı harekete geçti.

Galata Kulesi’ndeki restorasyon sırasında hilti ile yapılan çalışmaların sosyal medyada yayınlanmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı harekete geçti.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın açıklamaları şöyledir :

“Galata Kulesi ile ilgili olarak sosyal medyaya da intikal eden bazı uygulamalar, Bakanlığımızın ilgili birimlerini de rahatsız etmiştir.

Kulede büyük oranda bir restorasyon faaliyeti yapılmamakta, daha önce lokanta ve kafeterya olarak kullanılan bölümler ile bu kullanımların gerektirdiği ofis, mutfak gibi yapının orijinal fonksiyonu ile alakası olmayan bölümler ve zamanla izinsiz yapılan bölümler kaldırılmaktadır.

Yapının bir bölümünün seyir mekanı bir bölümünün ise müze olarak düzenlenmesi çalışmaları yürütülmektedir.

Hilti ile duvarlarda sıva sökümü yapılması tarafımızca da uygun görülmemekte olup, gereken müdahale yapılmış ve yapı müteahhidinin dikkati çekilerek gereken işlemlerin yapılmasına başlanmıştır.

Galata Kulesi’nin kısa bir süre içinde İstanbul’un kültürel mirasını tanıtan önemli bir merkez olarak İstanbulluların ve İstanbul’u ziyaret eden misafirlerimizin sıkça ziyaret edeceği bir mekan haline dönüşmüş olacağını birlikte göreceğiz. “

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.